Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След първо четене: Приеха НИМХ да стане автономна научна организация, БСП се обяви против

26 февруари 2020, 14:46 часа • 2824 прочитания

Депутатите приеха на първо четене  с 81 гласа "за", 32 "против" и 16 въздържали се законопроекта за Националния институт по метереология и хидрология. Целта на закона е да уреди всичко около института, от назначаването на ръководство, до предоставянето на бюджет.

До необходимост за Закон за НИМХ се стигна след като институтът напусна БАН и сега трябва да е финансово независим орган. Законът урежда и някои имоти, които се използват от метеоролозите, но са на името на академията на науките. В законопроекта е записано, че имуществото на НИМХ е държавна собственост.

По този начин НИМХ е обособен като национална научна организация за осъществяване на оперативни дейности в областта на метеорологията, хидрологията и агрометеорологията, както и за научни изследвания, за научно-приложна, иновативна и образователна дейност, се посочва в мотивите на законопроекта.

Органи за управление на НИМХ са Общо събрание, Научен съвет и генерален директор. Регламентира се още, че длъжността генерален директор на НИМХ може да бъде заемана само от хабилитирано лице или лице с научна степен "доктор на науките".

Срещу новия закон се обявиха от БСП, като основният довод на левицата бе, че може след това отцепване да последват множество подобни на други институти в областта на науката.

„Ще се въздържим по подкрепата на този закон. Не може да създаваме закон за структура към Министерството на науката. Това е прецедент. Виждаме фрагментиране на науката в България. Амо утре института по Металознание поиска да се отдели, какво ще правим? , попита Николай Цонков от БСП.

Друг депутат от левицата Атанас Костадинов посочи, че с този законопроект се създава един Франкенщайн, който по думите му действа от доста дълго време. Той определи като парадокс това, че за да ползват услугите на НИМХ, българските институти трябва да плащат и попита къде остават Института за биоразнообразие и Природонаучния музей на БАН.

Проф. Станислав Станилов от "Атака" също възрази срещу така предложения законопроект. Той посочи, че той е некадърно написан като правилник за един човек. Станилов визира сегашния председател на НИМХ.

"Министърът да обърне внимание, че той е назначил този директор в нарушение на Закона за академичния състав, тъй като директорът е навършил 65 години - възрастта за пенсиониране", посъветва проф. Станилов.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес