Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След приемането ни в Шенген: Кабинетът предлага българските деца и бежанските деца да са равни

05 януари 2024, 14:09 часа • 33067 прочитания

Дни след решението за приемането ни в Шенгенското пространство правителството предлага редица промени в Закона за убежището и бежанците, които да синхронизират законодателството ни с европейското.

Това става ясно от публикуван на 5 януари проект в Портала за обществени обсъждания на Министерски съвет.

Българските деца = бежанските деца

Според текстовете се предвижда бежанците да бъдат включени в програмите за интеграция на общините, а тези от тях, които отглеждат децата си в България или очакват бебе, вече ще могат да получават семейни помощи. Кабинетът предлага още децата на бежанците също да получат и безплатно образование от 1 до 12-и клас, както българските деца.

Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com

"Със законопроекта се урежда правната възможност за подаване на индивидуална молба за предоставяне на хуманитарен статут от разселени лица при действието на временната закрила, както и опростени правила за разглеждането и съгласуването на тези молби с оглед на идентичните материалноправни предпоставки за предоставянето им по чл.9, ал.1, т.3 и по чл. 1а, ал. 3 от закона", пишат вносителите.

Според правителството целта е да се избегне претоварване на националната система за убежище в хипотезата на подаване на индивидуални молби за предоставяне на международна закрила от разселените от Украйна лица, намиращи се на територията на Република България, след изтичането на срока на временната им закрила на 4 март 2025 г.

Още: Ще дойдат ли орди с мигранти у нас след влизането ни в Шенген?: Говорят експертите

Как ще се проследяват?

Предвижда се още всички мигранти, които са получили статут на бежанци у нас и са получили убежище, да влязат в регистър на Държавната агенция за бежанците. Достъп до този портал задължително ще получат Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и Единната система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението (ЕСГРАОН).

Поради зачестилите случаи, в които мигрантите не носят лични документи със себе си, ще се изготви и специален механизъм, по който те да бъдат разпознавани и регистрирани, като това ще се случва и с помощта на медицински специалисти.

Още: Весела Чернева: Никой в ЕС няма да толерира нови условия пред България за Шенген (ВИДЕО)

Снимка: БГНЕС

Друго от предложенията на правителството е всички бежанци да получават и т.нар. регистрационна карта, в която ще бъде вписано името им, страна на произход, години, време, за което им е даден бежански статут и др. Специални правила ще има и за начина, по който деца, които са пристигнали сами в страната, ще бъдат събирани със семействата им или техни роднини, ако в даден момент и те дойдат в България.

Още: Минимален дял от молбите за убежище в ЕС са били подадени в България през 2023

От друга страна лица, които вече имат бежански статут в друга държава-членка на ЕС или трета държава, която е определена като сигурна, няма да получават международна закрила. Последващите молби за предоставяне на такава, в които бежанците не се позовават на никакви нови обстоятелства от съществено значение за личното им положение или относно държавата по произход, също ще бъдат отказвани.

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес