Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След показното с Иванчева от ЕК "очакват резултати" по Апартаментгейт

16 април 2019, 07:30 часа • 3284 прочитания

След произнасянето на присъдите срещу Десислава Иванчева, Биляна Петрова и Петко Дюлгеров мнозина се питат какво ще се случи с участниците в скандала "Апартаментгейт". Обнадеждаващото е, че от Европейската комисия очаква резултати от разследванията придобиването на имоти на ниски цени. Това стана ясно от отговори на първия зам.-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс по време на пресконференция в Брюксел, предаде в. "Сега".

"За апартаментите, очевидно придобити на много ниски цени, разбирам, че всички тези случаи се разследват и не е редно да коментираме преди края на разследването", заяви той. Веднага след това добави: "Очакваме резултатите".

По време на пресконференцията Тимерманс даде да се разбере, че "служителите на ЕК, които работят с България и Румъния, са наистина много добре осведомени за това, което се случва там" и че не чакат само от съответните страни да им разказват, показват и доказват. "Казах, че отчитаме напредък, но остава още огромна работа за вършене. Тези две държави дойдоха от доста мрачно място през 2007 г., когато бе въведено наблюдението на ЕК", добави той по адрес на България и Румъния.

Тимерманс се е срещнал в Брюксел с главния прокурор Сотир Цацаров. Новината беше разпространена от българската прокуратура. Според официалното съобщение двамата са провели работна среща. "Основна тема на разговора бяха необходимите действия за изпълнение на препоръките от докладите на ЕК по Механизма за сътрудничество и проверка от януари 2017 г. и ноември 2018 г.", съобщи българското държавно обвинение.

Прокуратурата отбелязва, че по време на срещата е бил "подчертан постигнатият напредък по реформите в българската съдебна система", били обсъдени и проблемите, които все още са в процес на решаване. Сотир Цацаров и Франс Тимерманс дискутирали и "следващите стъпки и мерки, които следва да се предприемат, включително чрез необходими законодателни промени". Главният прокурор информирал зам.-председателя на ЕК за резултатите от противодействието на корупцията и организираната престъпност, като го запознал с актуални текущи разследвания.

"Дейността на Специализираната прокуратура бе оценена като успешна, особено след разширяване на компетентността ѝ с корупционни престъпления, извършвани от лица, заемащи висши публични длъжности", похвали се прокуратурата.

"Остава още работа, но българските власти полагат усилия. Да, има проблеми - обсъдихме ги днес, има разследвани служители, подадени са оставки. Има причина да следим внимателно всичко това. Важното е, че водим конструктивен разговор с българските власти за приложението на препоръките на ЕК. Докъде ще стигнем, ще се разбере в следващите месеци и години", заяви пред журналистите Тимерманс.

До момента покрай имотния скандал оставки подадоха зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, министърът на правосъдието Цецка Цачева, зам. енергийният министър Красимир Първанов, зам. спортният министър Ваня Колева, депутатът от ГЕРБ Делян Добрев, зам. областният управител Томи Николов. За Цветанов, Цачева, Първанов и Вежди Рашидов прокуратурата пусна проверки в КПКОНПИ. Държавното обвинение нареди НАП да провери и самия шеф на КПКОНПИ Пламен Георгиев, който бе принуден да излезе в отпуск. Прокуратурата обяви проверки и за зам.-главния прокурор и ръководител на следствието Борислав Сарафов и сина му, както и на председателя на Върховния касационен съд и съпругата му.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес