Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След ескалацията от "Възраждане": Кирил Петков говори, каза кога се планира затваряне

12 януари 2022, 14:30 часа • 21633 прочитания

Нека да няма разделение. Ще затваряме потенциално икономика и училища само на база риск да няма достъп до интензивни легла. За това призова премиерът Кирил Петков предвид ескалиралия протест на партия "Възраждане" пред парламента.

Министър-председателят изрази готовност да се срещне с представители на протестиращите срещу зеления сертификат още в петък, 14 януари. Той е сигурен, че дотогава ще излезе от карантина, защото са му сложени три дози ваксина срещу коронавирус и ще има отрицателен PCR тест. Според новите правила за ковид карантината, това ще му е достатъчно.

"Бих се срещнал с хора, които имат експертиза по темата "Ковид" - професионалисти, лекари, вирусолози. Ако имат конструктивни идеи как по-добре да управляваме кризата, бих се вслушал в техните мнения. Само заедно, ако увеличим нивото на ваксинация можем да предотвратим следващата вълна да налага по-сериозни мерки", заяви Петков.

"Никой не харесва ограничителните мерки. Не мисля, че има група българи, които се радват, че имат зелен сертификат", подчерта министър-председателят. Просто това е една мярка, заради която се е вдигнала ваксинацията (срещу коронавирус) и това ни позволява да не затваряме икономиката, да не спираме присъственото обучение, стана ясно от думите на Петков пред Нова телевизия.

Той изрично подчерта, че е абсурдно да се говори за опит на държавата да спре протеста чрез лъжа - че председателят на парламента Никола Минчев всъщност не е болен. Петков уточни, че ако не е трябвало да се карантинира, е щял да бъде сега на площада. Припомняме, че Минчев вече публикува снимка на положителния си PCR тест като доказателсво, че е заразен.

Петков обясни, че съжалява, че има пострадали - и протестиращи, и полицаи. Той подчерта, че на всеки протест има крайни позиции и на такива не обръща внимание.

Нов план за борба с пандемията

По думите на министър-председателя, има нов поглед като приоритет за овладяване на поредната вълна. Той е фокусиран върху това колко са свободните интензивни легла, а не колко е общият брой заразени. Върху детайлите се работи, но най-крехката част са точно леглата за интензивните лечения.

Когато се запълнят интензивните легла, то рискуваме здравето и живота на всички нуждаещи се от тях, каза Петков. Ще затваряме потенциално икономика и училища само на база риск да няма достъп до интензивни легла, заяви той.

Проблем с общ брой болнични легла няма. Но положението става критично, когато в дадена област 80% от интензивните легла са запълнени. Тогава идват тежките мерки - по-леки мерки се вземат при 70% запълняемост.

Рекорд: Над 7000 нови случая на коронавирус за денонощие у нас

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес