Вежди Рашидов ще е председател на 48-ото Народно събрание. Решението беше взето три дни след началото на парламента и след пет неуспешни процедури за избор.
Той бе избран със 139 гласа "за", 73 "против" и 27 "въздържал се" "Възраждане". Опонетката му Цвета Рангелова съба 29 гласа "Възраждане". След като Рашидов бе избран групите на ГЕРБ-СДС, "Български възход", ДПС и БСП станаха на крака и го аплодираха. Депутатите на "Възраждане", "Продължаваме промяната" и "Демократична България" останаха на местата си. Какво каза Рашидов след като беше избран - вижте тук.
Преди гласуването стана ясно, че ГЕРБ, БСП, ДПС и БВ издигат номинацията на Рашидов за председател. Това беше обявено от Корнелия Нинова, която обясни, че е упълномощена от мнозинството на председателския съвет да говори от парламентарната трибуна. Още: "Глас народен, глас на ДПС": Лафовете на Рашидов от първите два дни на новия парламент (ВИДЕО)
Преди гласуването съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков поиска 15 минути почивка, а думите му бяха посрещнати с викове от редиците на ДПС.
Йордан Цонев опонира, че почивка се иска от името на група, когато има конституирани парламентарни групи, както и ако е прието решение, че се работи по правилника на предишния парламент. "Тъй като нито едно от двете условия не е изпълнено, решението е на председателстващия", каза Цонев. Рашидов отказа почивка с аргумента, че се вслушва в казаното, защото се учи и не иска да прави нарушения.
От "Продължаваме промяната" възразиха: "Формално групите се смятат за създадени след избора на председател. Но вие в рамките на тридневното заседание, г-н председател, давахте почивка винаги, когато народен представител е поискал. Това е правилният подход и отразява духа на парламентаризма", казабившият председател на парламента Никола Минчев. В края на вчерашното заседание групата на ДПС поиска и получи почивка без обсъждане.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ обвини от трибуната групите, които отказват подкрепа за Рашидов и се опитват да прекъснат заседанието, че търсят маркетингов ефект сред избирателите си. Той настоя да се премине към гласуване и след това да се направи почивка, в която групите да определят кандидатите си за зам.-председатели.
"Обединихме се около кандидатурата на единствения, който вчера успя да обедини по някакъв начин българското Народно събрание", заяви и Десислава Атанасова и настоя да се премиен към гласуване.