Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Симеон Дянков: Кризата изяде реформите, Мерките в актуализацията на бюджета са леви

07 юни 2022, 23:30 часа • 1570 прочитания

“Донякъде това е бюджет на БСП. Мерките в актуализацията реално се харесват от социалистите и по-скоро са леви мерки. Това не са нито антикризисни, нито антиинфлационни, част от тях са социални - хубаво е да ги има, но може би не в този момент.” Така бившият финансов министър Симеон Дянков коментира пред БНР актуализацията на бюджета, която да влезе в сила от 1 юли.

“Неразумно е да се обявява още в началото на годината, че ще има актуализация на бюджета и че тя се налага заради реформи. Реформи реално няма. Финансовият министър сега казва, че сме в окото на кризата и това е антикризисна актуализация. Не се налагаше това да стане. Мерките, които сега се вземат, можеха да се вземат и с нормалната процедура по формиране на бюджета в края на 2021 г.”. Кризата изяде реформите, обобщи Дянков.

Според него вдигането на дълга с над 1/3 за тази година е заради това, че правителството, а и предходните два служебни кабинета закъсняха много с Плана за възстановяване и тези европейски пари няма да дойдат до края на 2022 г. и трябва дълг. “Този бюджет трябваше много сериозно да погледне може ли да се намали инфлацията. От една страна, за да е по-лесно на българските граждани, а от друга - за да имаме какъвто и да е шанс да влезем в еврозоната Това не стана и ние нямаме никакъв шанс да влезем от януари 2024 г. в еврозоната, каквото и да говори правителството”, коментира още бившият финансов министър.

Според него динамиката на инфлацията у нас е негативна, както негативен е и дългът ни, а дефицитът също е проблем. “По два от трите основни критерия не изпълняваме изискванията и сме с лоша динамика. Това е най-важното. Иначе можем да се пазарим с ЕЦБ, ако показваме различна динамика, а такава няма”. Дянков е изненадан от липсата на повече финансиране за строителния сектор, което е било обещавано няколко пъти от правителството: “Така чаканата индексацията на цените на договорите в строителния сектор я няма в тази актуализация. Нито пък ги има обещаните около 600 млн. лева, които правителството взе назаем, така да се каже, за миналата година, за да доплати някои от тези договори. Само заради тези две липсващи мерки липсват някъде около 1 милиард лева, това е значително за строителния сектор. По автомагистралите вече втора година не се строи, а това е проблем за голяма част от строителния бизнес в България, който е около 12% от БВП, но е проблем и за самите обекти, защото, ако нещо не се строи 2 години, то започва да се разрушава".

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес