"Тези избори (бел. ред. - евроизбори) ще бъдат ключът към оцеляването на цялото правителство - или ще доведат, или няма да доведат до предсрочни избори. Ако се представим слабо ние, "патриотите", ще доведат", заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Атака" Волен Сидеров.
Чакането не работи в полза на цялото управление, подчерта той и поясни, че затова отмесеци настоява за решение по въпроса за участието в евроизборите. Сидеров заяви, че не може да съобщи дали той в лично качество ще се явява на тези избори, защото не е ясен още форматът за участие. Сидеров каза, че не смее да постави срок на партньорите, защото се опасява, че ще го възприемат като ултиматум. Той каза още, че засега няма да прави коалиция с други партии. "Ние пред обществото сме заявили патриотична коалиция. Ако тя не участва като коалиция по някакви причини, ще се търсят всякакви варианти. Всеки е свободен да действа както реши", добави лидерът на "Атака".
"Никога не съм поставял въпроса да водя листи или да ходя в Брюксел", подчерта Сидеров. Той поясни, че не бил в пленарна зала за гласуването на назначението на новия вицепремиер Марияна Николова заради лични причини.
Коментирайки партийните субсидии, Сидеров заяви, че е "за" намаляването на субсидиите и посочи примери, че в други страни се практикува финансиране чрез спонсорство. Той подчерта, че партиите са същността на парламентарната демокрация и изрази съмнение дали ожесточението срещу партиите е добро. Този, който казва, че партиите са лоши, да посочи кое е хубаво, настоя Сидеров.
По думите му възможни са различни варианти - тоталитаризъм, абсолютна монархия, диктатура някаква или военна хунта. "Парламентарната демокрация предполага партии и затова през 1989 г. вдигахме лозунгите "Плу-ра-ли-зъм!", "Повече партии!" "Демокрация!", припомни Сидеров. "Нароиха се партии. Сега партиите са лоши. Кое е хубавото?. Има и друг тип система – на Мусолини – корпоративната държава – там влизат отделните браншове, не партии. Правим корпоративна държава – добре: променяме Конституцията - няма партии, влизат гилдии. Или правим абсолютна монархия: имаме си цар. Правим го абсолютен монарх и той назначава правителството, той го маха. Президентска република също е вариант", описа вариантите Сидеров.
"Трябва да се реши каква да е държавата и ако се променя Конституцията – в каква посока. Бих участвал пълноценно в такива обсъждания", заключи Сидеров.