Председателят на 46-о Народно събрание Ива Митева е разколебана от политиката и умува дали отново да се кандидатира като депутат. Тя изрази разочарованието си пред журналисти в кулоарите след заседание на парламентарната група на ИТН.
„Не знам още какво решение ще взема и аз го умувам, но нека да видим втория и третия мандат. Политиката се оказва, че не е толкова просто нещо, по-лесно е да бъдете експерт. Политиката се оказва доста сложна игра и може би аз не съм се научила да я играя, може би съм по-друг човек и може би чувствителността ми е такава“, коментира Митева. Тя смята, че е добре боят с юмруци да бъде заменен с дебати и това, което дава като реверанс в пленарната зала депутатите да го разбират.
Ива Митева все пак призна, че е разколебана изцяло от политиката, защото вижда всички народни представители от всички парламентарни групи. „Сигурно съм ви досадила да казвам, че нещата от другата страна са още по-различни и може би и вие, ако влезете от тази страна, и вас ще ви се сторят толкова различни. За това аз ви призовавам елате един ден с мен, два, три можем да направим, ще ви пусна в кабинета да видите как се работи и да видим дали вие ще искате да участвате в политиката. Хубаво е млади и нови хора да участват в политиката, така че колкото се може повече нови хора да участват. Колкото повече хора знаят какво е политиката, може би ще могат да си направят преценка и оценка“, каза Митева.
Тя си дава сметка, че ако всички казват „нас не ни засяга, моят глас няма да направи нищо и всички казваме аз съм безпомощен“, тогава къде отива гражданската позиция и как държавата ще функционира. Ако всички седим и гледаме отстрани е по-удобно, но не смятам, че това е решението. Все повече и повече хора не трябва да се страхуват да участват в политиката, подчерта Митева.
Тя се пошегува, че на нея например ѝ е много трудна работата с НСО. „Определено моята лична свобода е нарушена“, изтъкна Митева.
Запитана дали е съгласна с определението „предателство“ към останалите две партии на протеста, Митева заяви, че тези неща ги чува за първи път, при положение, че не е участвала на дебатите за съставяне на правителство. На нея и е достатъчно това, което вижда на председателски съвет. Това, което на Митева и харесва и го вижда като светъл лъч е, че на председателски съвет парламентарните групи започнали да работят, има истински дебати и като че ли за първа година имало дебат по правилника на НС.
Иначе Митева открои две становища за утрешното гласуване на оттеглянето на Пламен Николов като кандидат за премиер от „Има такъв народ“. Тя обясни, че първото становище е да има акт на парламента, който да констатира оттеглянето на кандидата и да констатира, че мандатът е приключил неуспешно. Второто становище, което Митева поддържа е, че няма нужда от акт на парламента. Указът на президента е стабилен акт, в Народното събрание ,но е достатъчно едно писмо от председателя на НС до президента, с което да бъде уведомен, че е констатирано това обстоятелство, че няма да бъдат провеждани дебати и гласуване по кандидатурата на Пламен Николов.
Народното събрание не е орган, който може да констатира факти и да установява, като една нотариална камара, категорична бе Митева. Истината е, че ИТН нямат достатъчно гласове, може да бъде внесен проект за решение, винаги могат да гласуват включването в точката и за това е безсмислено да продължават споровете. Ще се проведат съответните дебати, ще се изгласува съответното решение и ние ще кажем, че оттук нататък кандидатурата на Пламен Николов няма да се гласува в парламента, структура и състав на парламента, за да може президентът да връчи следващия проучвателен мандат, посочи тя.
Митева уточни, че документът за проекта за решение ще бъде на основание член 86, алинея 1 от Конституцията, че НС приема решение и член 99, алинея 4, че президентът е предложил кандидат от НС във връзка със заявлението, подадено от кандидата за министър-председател, с което Пламен Николов оттегля съгласието си. Ива Митева се надява решението да не бъде отхвърлено. „Ако Пламен Николов бъде избран, ще си подаде оставката. Нали разбирате в какви хипотези започваме да влизаме – на избори, на подаваме на оставки и малко започваме да ставаме несериозни“, изтъкна парламентарният шеф.
Тя допълни, че на председателския съвет днес се постигнало съгласие, че кандидатурата няма да се гледа, парламентът да констатира подадената оставка и да констатира, че мандатът е приключил неуспешно, за да може президентът да завърти рулетката на мандатите. Това решение било подкрепено от почти всички парламентарни групи.