Парламентарната комисия по ревизията вика на изслушване утре шефовете на Булгартрансгаз, Автомагистрали и АПИ, заедно с ресорните им министри съответно от 16 и от 17 часа. Дали и кога ще се явят пред комисията, обаче още не може да се прогнозира, тъй като се очертава утре напрегнат пленарен ден, който може да бъде удължен. В такъв случай, изслушванията трябва да започнат 15 минути след приключването на работата на депутатите в пленарна зала.
Ако се стигне до изслушване, извиканите шефовете на държавни мастодонти и техните ресорни министри в оставка ще трябва да докладват кога и по какъв начин смятат да изпълнят задължението, което имат да отговорят на въпросите на комисията и второ – ще отговарят на въпроси по същество от наличната публична информация за дейността на дружествата и парламентарни питания.
До решението се стигна след разправия в комисията за петъчната визита на Мая Манолова и колеги в газовото дружеството.
Дани Каназирева от ГЕРБ упрекна председателя на комисията Мая Манолова, че е злоупотребила с поста си, отивайки в дружеството. "В петък целият този цирк беше предизборен", подчерта тя и упрекна Манолова, че комисията по ревизията й е нужна за да мине 4-процентовата бариера на предстоящите извънредни избори.
Неграмотно сте си задала въпроса, щом са ви казали, че трябва да ви изпратят 800 000 страници – имаме неорганизираност и некомпетентност и резултатът ще е нулев, предупреди Тома Биков от ГЕРБ.
На свой ред Манолова контрира, че разходването на 3 милиарда лева на българските данъкоплатци не е предизборна тема и посочи смущаващи данни за управлението на газовото дружество.
"От истеричния начин, по който бранят Булгартрансгаз и шиканирането на дейността на комисията разбираме колко сме били прави", заяви тя и добави, че изпълнявайки препоръката на министъра и заравяйки се на сайта на дружеството са открили много притеснителни неща. Като пример Манолова посочи анекса от септември мин. г., с който са предоговорили основния договор и са ощетили фиска с 280 милиона лева. "Там са показани договорите с подизпълнителите, а изпълнителят е декларирал, че няма да ползва подизпълнители, но е ползвал 8 такава, три от които са част от конкурентите му в обществената поръчка", подчерта тя. "И това са изключително и само чужди фирми", добави Манолова. "ЗОП е тежко нарушен, процедурата е тежко нарушена", категорична е тя.
Председателят на комисията обясни, че петъчната визита е била по покана на изпълнителния директор на дружеството за уточняване на начина, по който ще представят исканата информация и припомни, че нормативната уредба изисква всички институции и публични дружества да оказват съдействие на народните представители.
Манолова отбеляза още, по повод изтъкнатия в петък технически проблем на Булгартрансгаз да сканира в срок 800 000 страници, че очевидно не е решен, позовавайки се на днешно писмо от дружеството, в което се посочва, че изискваната информация надхвърляла 1 млн. страници и че дружеството чакало разрешение от принципала - енергийния министър в оставка. "Чакаме министърът на енергетиката да разреши на изпълнителния директор на Булгартрансгаз да изпълни закона. Държавата в момента не знам каква е премиерска ли, диктаторска или каква република", коментира Манолова.
Председателят на комисията информира още, че и Монтажи ЕАД не се ангажират кога ще дадат исканата информация, а от ДП за "Управление и стопанисване на язовирите" вече са изпратили на комисията информация на електронен носител, с която отговарят на част от поставените въпроси. Малко преди днешното заседание бил получен отговор и от финансовото министерство с два листа информация по зададените въпроси, включително постановленията на правителството за последните 4 години за изразходване на публични средства.
Постъпили са 46 сигнала за корупционни практики, съобщи още Манолова и заяви, че всички ще бъдат изпратени на компетентните органи в края на работата на временната комисия по ревизията.
Към списъка на проверяваните обекти да бъдат включени АЕЦ Белене и НЕК ЕАД предложи по време на заседанието Борислав Сандов от "Демократична България", а от "Има такъв народ" информираха за сигнал за корупция в Еелектроенергийния системен оператор ЕСО и предложиха ръководството му също да бъде извикано на изслушване. "Сигналите ще изпратим всички, и този за ЕСО, на компетентните органи", увери Манолова.
В хода на дискусията бе предложено комисията за се занимае и с "Булгартабак", също на изслушванията да могат да бъдат отправяни въпроси и от разследващи журналисти.
Автор: Ива Иванова