Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

СДС също се обяви срещу измененията в ГПК, засягащи дейността на частните съдебни изпълнители

12 септември 2020, 19:25 часа • 2791 прочитания

СДС подкрепя позицията на Висшия адвокатски съвет срещу измененията на Гражданския процесуален кодекс, според които частните съдебни изпълнители ще могат да изискват плащане на предполагаем дълг от частно лице, без съдебно решение.

Аргументите на вносителите, че с въвеждането на чл. 428а в ГПК ще се ускори удовлетворяването на кредиторите, ще се опрости производството по събиране на вземанията и ще се облекчи положението на длъжника като му се спестят разноски, са съмнителни, на фона на аргументите „против“ тази промяна. Те са свързани с опасения за нарушаване на правата на предполагаемите длъжници, нарушения на Конституцията и недопустимост в частноправни отношения да се използва публичния статут, който има всеки съдебен изпълнител, защото по този начин държавата недопустимо се намесва в частноправни отношения.

Според СДС изпълнението върху чуждо имущество трябва да се основава на акт на съда, с който се установява задължение. Само установено по размер и основание от съда и признато за изискуемо задължение, може да се изпълни със средствата на процесуална принуда. Допускането до изпълнение на предполагаемо задължение, само въз основа на твърдение на кредитора, е драстично нарушаване на принципа на равнопоставеност на правните субекти. Посяга се върху чуждо имущество без стабилен титул за изпълнение. Реално се допуска изпълнение без съд, което противоречи на основни принципи в Европейската конвенция за правата на човека и Договора за функциониране на ЕС.

„Имайки предвид тези аргументи срещу готвената промяна в ГПК, призоваваме парламентаристите да бъдат особено внимателни и да не допускат приемането на текстовете в този им вид. По толкова чувствителна за гражданите тема не бива да се работи през пръсти. Хората са достатъчно притиснати от последствията от кризата с коронавируса, за да им се създават още притеснения с недообмислени законодателни инициативи. Депутатите са длъжни да чуят какво мислят за готвената промяна всички страни, които тя касае. Законите трябва да гарантират правата на гражданите, а не да ги репресират. Това е основополагащ принцип на всяка правова държава, каквато трябва да е България“, се казва в позицията на СДС.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес