Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сандов: Може да се окаже, че в един момент имаме по-ниски цени на горивата

28 април 2022, 12:42 часа • 2120 прочитания

Може да се окаже, че в един момент имаме по-ниски цени на горивата. Това каза вицепремиерът и министър на околната среда и водите Борислав Сандов пред журналисти в столицата. Той коментира темата за спирането на руския газ от "Газпром".

"Дълги години аз повтарям, а и моите колеги, че тази зависимост на енергийни суровини от Русия крие огромни рискове. Сега в този момент, в който Русия едностранно реши да прекрати доставките на газ, ни показа наяве тези рискове как могат да се отразят на България. За щастие ние сме част от ЕС и той е един солидарен съюз, който убеден съм, че бързо ще намери решение на този проблем. Междувременно ние като правителство през последните няколко месеца сме разглеждали този риск и сме успели да подсигурим време, в което да преминем към други горива и второ алтернативни източници на този тип ресурси. Единствената разлика ще бъде в цената, но тук България отново като държава и ние като правителство ще направим всичко възможно да компенсираме тези разлики", подчерта министърът. 

Той отговори на въпрос как ще се компенсират разходите. Сандов обясни, че цената ще се определи, когато се сключат договорите за внос.

"В момента се опитваме да намерим общоевропейско решение, което да направи общоевропейска голяма поръчка, което ще намали разходите. От друга страна, ако се окаже, че входът на тези суровини е от Гърция и Турция, преминаващо през България, ние ще получаваме и транзитни такси, което допълнително може да намали тези разходи.  Даже нека не звучи абсурдно, но може да се окаже, че в един момент имаме по-ниски цени на горивата. На този етап не можем да сме сигурни за цената. Ако има висока цена, която е непосилна за бизнеса, която не отговаря на възможностите на българския бизнес, на българските домакинства, то държавата ще се  намеси, както се намеси по време на пандемията, компенсирайки за заетостта, както в момента се намесва и може би над 6 млрд. са отишли за подпомагане на бизнеса именно в тази разлика в цената на електроенергията. Нека видим какво решение ще намерят днес в Брюксел колегите ни. Нека видим как в това решение ще бъде включена България. Бъдете сигурни, че никоя друга държава в ЕС няма да позволи това изнудване от страна на Русия", заяви още вицепремиерът. 

Той посочи, че не е вярно, че ако България не построи Интерконектора с Гърция, не може да внася газ. "Оказа се, че това е крито досега и ние имаме огромен капацитет за пренос на газ, който до момента е бил в посока от България на югоизток, сега просто може да бъде от юг и от югоизток в посока Европа", добави вицепремиерът. 

Министърът на образованието проф. Николай Денков също добави коментар по темата за газа и обърна внимание, че Русия е вкарала посредник. "България не е вкарала просредник при тази криза. Русия вкара банка, която иска да прави преводите от едната валута в друга валута без да има контрол. Русия е тази, която вкарва посредник. България не иска посредник. България иска да се изпълнява договора така, както е подписан. 

Според него ГЕРБ нямат никакъв друг изход в момента да излязат те самите от ситуацията, в която са набутали цялата държава. "А то е да се окаже, че ние нямаме в момента алтернативи, които да са подготвени през тези години и да трябва да търсим през последните месеци спасение от ситуацията, в която сме набутани. Други държави много по-предвидливо години наред си построяваха техните алтернативни доставки така, че да не могат да изпаднат в тази ситуация", коментира Николай Денков. 

Двамата министри присъстваха на откриването на учебен автоцентър "Макгахан" и "Водородно училище за зелено училище в професионалната гимназия по транспорт "Макгахан".

Какво е мнението на експертите за спирането на газа? Четете ТУК. 

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес