Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Румен Радев: Нашата признателност към Русия не е за сметка на достойнството ни

13 март 2018, 11:15 часа • 5691 прочитания

"Патриарх Кирил дойде в България като духовен водач, но избра да си тръгне като политик. Нашата признателност към Русия не е за сметка на нашето достойнство"

Това заяви държавният глава Румен Радев в коментар за посещението на патриарха на Русия у нас и отправените от него упреци срещу България и нейния президент.

"Но аз не съм само президент, но и християнин, затова не вярвам, че неговата цел е била да всее разкол между нашите народи, добави Радев. Според него е важен въпросът „кой се опита да похити общия празник за нашето Освобождение и да го превърне в повод за разделение, да експлоатира кризата в нашите отношения."

"Нашата признателност към Русия е признателност на свободни хора, които помнят и уважават своята история. Нашата признателност не е за сметка на нашето достойнство. Тази позиция аз по категоричен начин отстоях пред българския патриарх и уважавани български митрополити, които бяха на срещата. Като президент няма да ставам заложник на емоциите, а ще работя за възраждането на българо-руските отношения, които други съсипваха в продължение на години и продължават да го правят. Затова предпочитам от тази среща и от това посещение да запазя спомена за хилядите българи на Шипка и за съслужението за нашето Освобождение", подчерта още Румен Радев за БГНЕС.

В отговор на въпрос дали подкрепя усилията на БПЦ за признаване на независимостта на МПЦ – Охридска архиепископия и общо съслужение между двете църкви Радев изрази мнение, че българската православна църква /БПЦ/ трябва да отчита, че от двете страни на границата между Република България и Република Македония ние имаме общи имена, ние имаме обща история.

"Това е въпрос изцяло в прерогативите на БПЦ. Но, както виждате и помните може би по време на моето официално посещение в Република Македония аз бях с двама уважавани български митрополити. Единият от тях бе Пловдивският митрополит Николай, а другият Старозагорският Киприян", подчерта държавният глава и добави: "Тук държавата не може да се меси, но трябва да се отчита когато православните църкви решават този въпрос, че от двете страни на границата между Република България и Република Македония ние имаме общи имена, ние имаме обща история, ние имаме общи празници и ние сме изключително близки. Нека това да се отчита и от църквата", заяви още държавният глава.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес