Вярно ли е, че ВМЗ Сопот са сключили сделка със сръбски гражданин за доставка на определени суровини и са платили незабавно 10 млн. долара? Този въпрос е поставил преди година и половина лидерът на АБВ Румен Петков и сега посочи пред журналисти името на сърбина - Петър Църногорски. "Не получих отговор, бордът на ВМЗ беше сменен", разказа той и упрекна принципала: "Твърдя, че министър Кирил Петков близо три месеца знае, че има такава сделка, има такива платени пари". Ако служебният икономически министър иска да помогне на ВМЗ Сопот, той трябва да предприеме мерки ВМЗ да си върне тези 10 милиона долара, категоричен е лидерът на АБВ.
Той съобщи и за сделка между КИНТЕКС и същия гражданин за 5 млн. долара и коментира: "КИНТЕКС привежда на гражданина 5 милиона долара, т.е. гражданинът си отива от България с 15 милиона долара, срещу които нищо не е влязло във военно-промишления ни комплекс". Според Румен Петков, министърът е знаел и от КИНТЕКС и криел и тази сделка, нещо повече - министърът знаел и от Междуведомствената комисия, която се занимава със специалната продукция и със стоките с възможна двойна употреба, защото тя е на подчинение на министъра на икономиката. Лидерът на АБВ настоя Кирил Петков да отговори как, по каква технология и за какъв период сръбският гражданин е получил лиценз. "Защото, ако е имало двата акта - в първия акт е отказан лиценз и във втория – получен лиценз, тогава министър Кирил Петков е пряк съучастник в измамата на българския гражданин и в злепоставянето на българския ВПК в Европа и в света", заяви Румен Петков.
Той хвърли съмнения върху свършеното от служебния икономически министър: "Какво е направил? Посочил едни кредити. Да ги е направил изискуеми?.. Напротив, той ги легализира; направи България партньор на Домусчиев и на албанеца; крие незаконния кредит, който ББР даде на Булгартрансгаз". По думите му, тези престъпления във ВПК вече са негово дело. "Той три месеца ги прикрива и президентът трябва да си даде ясна сметка за това, както и министър-председателят Янев", заяви Петков.