Още в първите дни на януари депутатът Владимир Маринов ще внесе в Народното събрание декларация на ПП АБВ за неучастието на страната ни в нови военни формирования и военни действия в Югоизточна Европа в района на Черно море. Позицията на партията бе обяснена на брифинг в Пловдив от народния представител Владимир Маринов, председателя на ПП АБВ Румен Петков, о.з.ген Йохан Петков, Стефан Таушанов и о.з.полк. Петров.
Позицията на АБВ относно разширяването на военното присъствие на войски на НАТО и бази у нас е декларирана още от ген. Михо Михов по време на 43-тото Народно събрание през 2016 г, бе припомнено днес. Бе цитирана и скоро изразената позиция на министъра на отбраната Стефан Янев, която после бе определена като "лично мнение".
В декларацията, която предстои да бъде внесена и която ще бъде подкрепена от подписка, се заявява, че като член на ЕС и НАТО Република България ще продължи да дава своя принос за развитие и задълбочаване на сътрудничеството между държавите с цел намирането на общ подход и реализирането на ефективни съвместни действия за укрепване на сигурността в регионален и европейски мащаб. България подкрепя всички усилия за нормализиране и стабилизиране на обстановката в района на Черно море. Но по- нататък е записано, че България се обявява против всякакви форми на военно противопоставяне включително чрез изграждането на нова военна инфраструктура и военни формирования и разполагането на оръжия и въоръжени сили и не приема територията и да бъде използвана за такива цели.
"Страната ни има нужда от политически решения, които да не са в ущърб на нейната сигурност", каза Владимир Маринов и припомни, че една извънредна обстановка с нови военни сили на брега на Черно море ще доведат до блокада на пристанищата, на въздушното пространство и на практика, освен пряката заплаха от ответна реакция, ще блокират напълно и туризма, който дава 15-17% от брутния вътрешен продукт.
"Ставаме мишена с трудно предвидими последици", каза Румен Петков.
На 10 януари предстои среща Русия - САЩ, на 12 януари - Русия - НАТО, а на 13 януари - Русия - ОССЕ/Организация за сътрудничество и сигурност в Европа/. Румен Петков запита откъде-накъде Русия, която е член на тази организация, ще се среща с нея и какво следва от това.
Според него, от края на Студената война през 1990-та година досега не е имало подобен "горещ" момент. "На практика ние сме в Третата световна война", предупреди той.