В Плана за възстановяване и устойчивост няма поет ангажимент за затваряне на въглищни централи. Това заяви народният представител от "Продължаваме Промяната" Радослав Рибарски.
"Имаме декарбонизационна цел, тя е поета и по Зелената сделка, и по Парижкото споразумение. Затваряне никога не е залагано по години в Плана. Намаляването на работата на въглищните централи се засяга по Справедливия преход и т.нар. териториални планове, които все още не са готови", обясни той.
Депутатът коментира представената миналата седмица Стратегия за развитие на енергетиката, която очертава политиките на държавата в сектора до 2053 г. Според Рибарски "документът, който е с работно заглавие "Визия", не отговаря на член 3 от Закона за енергетиката, където се казва, че трябва политиките да бъдат очертани в Стратегия за устойчиво енергийно развитие на Република България. "Документът е обща презентация, която засяга някакво моментно състояние, но не и бъдещето на енергетиката в България за следващите 30 години", посочи още той. Според него редица части от българската енергетика са "изпуснати", а е засегнат само сектор "Електроенергетика".
Според Рибарски не е било необходимо служебно правителство да се "нагърбва" с изработването ѝ. "Притеснителното за нас е, че тя чертае едно не светло бъдеще за българската енергетика", посочи депутатът. Той обясни, че биват представени проекти, които през годините не са търпели развитие. Такива са проектите за огромни ВЕЦ-ове, които да бъдат реализирани в кратък срок и се считат за заместващи мощности на въглищните ТЕЦ-ове.
"Притеснителното е, че Стратегията очертава през 2025 г. енергията от въглищни централи да спадне до 2,8 гигавата, а през 2030 г. до 2,2 гигавата. Според Плана за възстановяване и устойчивост нямаше извеждане от експлоатация на мощности, а единствено декарбонизационна цел", обясни още той.
Депутатът от ГЕРБ-СДС Маноил Манев даде на народния представител от "Продължаваме Промяната" Радослав Рибарски анекс към Плана за възстановяване и устойчивост, подписан на 1 август миналата година от министъра на финансите Асен Василев за затваряне на ТЕЦ-овете. "Това са датите и годините с изброените ТЕЦ-ове. Целият анекс се състои от 380 страници", заяви Манев.
"Това са реформите, които се излагат в Плана за възстановяване и устойчивост, срещу всяка реформа стои дата. Ние никога не сме казвали, че в Плана има декарбонизационна цел, именно това е посочено тук“, каза в отговор Рибарски.