„Служебното правителство успя да овладее всички най-важни фактори за инфлацията". Това заяви президентът Румен Радев на среща с изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис.
Разговорът им се проведе часове след като Домбровскис заяви пред Нова ТВ, че присъединяването на България към еврозоната през 2024 г. не е вариант, а по-скоро това може да стане от 1 януари 2025 г. Причината - неизпълнение на критерия за инфлация.
ОЩЕ: България няма да влезе в еврозоната от 1 януари 2024 г.
"Не само, че имаме едни от най-ниските цени на газа, но имаме и гарантирани газови доставки, дългосрочни доставки на газ от различни доставчици - газ от Азербайджан на достъпни цени и гарантиран достъп до терминалите за втечнен газ на Турция“, каза президентът пред зам.-председателя на ЕК.
„Вярвам, че инфлацията ще бъде овладяна, затова очаквам и бъдещият парламент да приеме всички нужни закони за страната ни (общо 4 за присъединяване към еврозоната - бел.ред.)", допълни Радев. "Убеден съм, че членството ни в еврозоната ще донесе безспорен успех за страната ни, но трябва и гражданите да са убедени в този успех. Надявам се, че с помощта на ЕК правителствената власт ще въведе мерки и модели, които да доведат до минимализиране на цените, не само запазване, но и повишаване на доходите на гражданите, както и до създаване на добра икономическа среда".
Според президента в географски, исторически и културен план България винаги е била неразделна част от Европа, а днес е "важна част от европейското икономическо пространство“. Той смята, че инвестициите и търговският обмен са се задържали благодарение на ЕС и еврозоната.
Членството на България в Шенген и еврозоната е заслужен завършек на процеса на интеграция, твърди Радев. Но това "изисква усилия, прозрачност и доверие". "Искам да благодаря на всички ви за подкрепата на служебния кабинет, който направи най-големия напредък към еврозоната“, каза още Радев.
Домбровскис коментира пред Радев войната в Украйна, която продължава вече почти една година. Тя "причини не само загуби на човешки животи, но и загуби в икономиката“, каза той и добави: „Изключително важно е ЕС да продължи да демонстрира своето единство в подкрепата си за Украйна и да продължи да упражнява натиск върху Русия в подкрепа на постигането на мир в Украйна и оказване на помощ за украинския народ".
"С налагането от руската страна на едностранни мерки за блокиране на доставките на храна от Украйна и с увеличаването на цените на горивата в световен мащаб, ние сме свидетели на увеличение на инфлацията. Имаме рекордни нива на инфлация в ЕС, а с нарушените доставки от Русия имаме повишаване на цените от потребителската кошница за страните от Източния блок“, каза още той.
„На фона на този контекст, вие споменахте, че служебният кабинет е предприел мерки за овладяване на инфлацията, но бе споменато, че членството на България в еврозоната трябва да бъде отложено. Европейските институции подкрепят вашето членство, надяваме се това отлагане да не е дълго и България да продължи по своя път към него. Това е така, защото сме уверени, че влизането в еврозоната ще доведе до безспорни успехи както за българската страна, така и за гражданите ѝ. Нужна е една изяснителна кампания, българският народ да е наясно какви са ползите и какво трябва да бъде свършено, за да се усетят те“, уточни Домбровскис.
ОЩЕ: Икономист: Няма нито един икономически аргумент при валутен борд да не сме в еврозоната