Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Радев обеща на работодателите да говори с Кирил Петков за цената на тока

30 декември 2021, 14:02 часа • 7484 прочитания

Президентът Румен Радев и ръководството на национално представителните работодателски организации в страната направиха спешна среща. Поводът - високата цена на тока за индустрията. Работодателите не са доволни и от въведения таван на финансовата помощ.

"Ако се стигне до справедливо компенсиране, ние имаме златен шанс да се включим в това пренареждане и скъсяване на веригите на доставки. Тогава биха се получили двуцифрени ръстове, както на продажбите, така и на работните заплати. Би се ограничила и инфлацията при едно справедливо компенсиране на високите цени за предприятията", заяви председателят на Управителния съвет на АИКБ Васил Велев.

Румен Радев се среща с работодателите заради цените на тока

Работодателите посочиха, че са направили конструктивна среща с президента, а той от своя страна е обещал да разговаря с изпълнителната власт за мерките, които могат да се предприемат.

"Всички ще участваме в един общ диалог, който е много важен за всички. Както за енергоинтензивните предприятия, така и особено за малкия и средния бизнес, който е изключително засегнат. Той всъщност няма никакви резерви, за да продължи да работи при такива цени на тока. А това е изключително важно. Всеки, който може, ще помогне", допълниха те.

Работодателските организации са съгласни за компенсации само над 185 лева за мегаватчас, но да няма ограничения

Допълнително е разговаряно и за необходимостта за изработване на нова Енергийна стратегия на България. Велев допълни, че работодателските организации са предложили да се създаде към президента експертен консултативен съвет, който да работи както по стратегията, така и по екстремни проблеми и ситуации, каквато е настоящата.

Велев вярва, че разчетите, които са били представени на президента и екипа му, ще послужат да се вземе едно по-добро решение от първоначално предложеното, за да се постигне справедлив компромис.

Председателят на АИКБ припомни, че предложението на бизнеса е да се компенсират 75 процента от надвишението над прогнозната пазарна цена от 119 лева за мегаватчас, която е дала Комисията за енергийно и водно регулиране. От Министерството на енергетиката предлагат да се компенсират три четвърти от надвишението над 185 лева за мегаватчас, което е пазарната цена за месец юли, като освен това бъде въведено и ограничение на компенсацията до 30 на сто от пазарната цена. Според работодателите това ограничение се обезсмисля при цени над 300 лева за мегаватчас, защото се очаква стойностите да достигнат между 500 лева и 800 лева за мегаватчас.

Според работодателските организации компромисното решение е да има компенсиране само над 185 лева за мегаватчас, но да няма ограничение в компенсацията.

 

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес