Провеждаме трети цикъл консултации за тази година, надявам се да бъде последен. С тези думи президентът Румен Радев посрещна на консултациите за съставяне на правителство представителите на БСП. "Българската социалистическа партия, българската левица винаги е заставала против беззаконието и диктатурата в интерес на огромното мнозинство от хората, а не на малки овластени групи на задкулисието и корупцията и хилядите социалисти го доказаха по време на парламентарните и президентските избори.
Двете служебни правителства дадоха възможност за стабилизация в условията на криза, дадоха възможност за скъсване с пороците на миналото, за формиране на нов тип управление с хора от различен тип политически профил. Подходът към съставяне към коалиционно правителство може да стъпи на тази основа, за формиране на стабилно мнозинство за управление", каза държавният глава.
"Обществото ни е дълбоко разделено социално – с растяща бедност, в резултат на порочно управление, затова се надявам, че вие ще имате водещ принос, защото новото управление има нужда от силен социален вектор", заяви още президентът.
Радев коментира и темата със справедливостта и прокуратурата. Според него проблемът както е системен, така и личностен.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова отговори: "Осъзнаваме отговорността в момента. Много пъти сме посочвали, че България ни се нуждае от работещ парламент и редовно правителство. Дадохме своята експертиза и своята воля за промени. Разговорите продължават и в момента. Ще положим усилия до край за съставяне на правителство и да има работещ парламент. За нас е най-важно да се почне работа по бюджета, да не оставяме хората през зимните месеци в затруднено положение, да гарантираме компесаторни мерки за увеличените цени, да не допускаме да се вдига цената на тока за битовите потребители. Да се подпомогне икономиката, да се стабилизира здравната система. Всичко това и разговорите, които водихме по секторни политики трябва да намери своето изражение в бюджетна политика, както за бюджет 2022-а, така и в тригодишната бюджетна рамка".
Нинова посочи, че проблемът в прокуратурата е системен - би трябвало да се ограничат правомощията на главния прокурор, независимо от това кой е той; да се въведе контрол в актовете на главния прокурор; да се закрият специализираният съд и специализираната прокуратура, да се промени начина на работа на КПКОНПИ, заяви тя.