Избори не се печелят със стягане на редици. Това, което вчера беше взето като решение, е най-тежкото възможно решение на съвета – да не заемам ключови позиции в партията за 1 година. Това едно демонстриране на мускули, натягане и стягане на редиците, показно отстрелване на някого, който мисли различно, заяви бившият президент Георги Първанов в предаването "Всяка неделя".
„Вътре има няколко изключени имена, които са качествени и доказани: областният управител на Монтана, Крум, който работи години без нито стотинка – той няма никакво отношение към АБВ, просто не се харесва на Янаки Стоилов и на Сетрегй Станишев”, допълни той.
Първанов смята, че към него и АБВ ще има трайно негативно отношение и това ще проличи още на изборите. Никой не е спечелил изборите със затягане на редици, с това, че бие с устава по главата. За 5 години никой не съм изключил и не съм отговори на обвиненият за предателство, които бяха ежедневни. Моята политика беше за включване, а не на изключване, подчерта Първанов.
Относно твърденията на Сергей Станишев, че действията му са политическа шизофрения, Първанов каза, че на обкръжението на Станишев му се е искало той да излезе от БСП и да им освободи територията и по този начин да спечелят квота на изборите и да заемат ключови места.
„Предателите са тези, които са предали ценностите. Предадели са тези, които са предали избирателите и интересите на партията си. Но аз никога не съм употребявал и сега не искам да влизам в такава лексика. Тези думи подхождат за преди 100 години”, каза още бившият държавен глава.
Относно програмата, която ще лансират от „АБВ” Пръванов бе категоричен, че в нея ще влязат демографската политика и идеята за плоския данък. „Политическата чистка върви с пълна сила”, категоричен бе той относно процеса на наказване и отстраняване от политиката, който върви от известно време.
По повод коментари на лидера на "Атака" Волен Сидеров за затворените блокове на АЕЦ "Козлодуй" Първанов заяви:„Аз съм имал няколко срещи с Ферхойген, но Волен Сидеров очевидно визира една среща, в която участваше и председателят на Европейската комисия Романо Проди. Аз в рамките на тоя диалог увещавам Проди и Ферхойген за това, че нашите реактори са качествени, че трябва да бъде удължен техният експлоатационен срок. Ферхойген ме поглежда в един момент скептично и казва: „Ама какво говорите, господин президент, вашите преговарящи вчера затвориха глава „Енергетика”. С други думи, затварянето на главата става през главата на президента и без моето знание. Изобщо стана доста непочтено, да не говоря, че стана и недържавнически. Аз не мога да коментирам подозренията за някакъв личен интерес, но тук всичко тръгна от обвързването на съдбата на трети и четвърти блок с членството в Европейския съюз. Никой не искаше от нас това, но може би някой дори от преди правителството на Сакскобургготски, реши, че трябва да харижем, да се откажем от малките реактори и по този начин фактически ние ги отписахме”.