Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пълна лъжа: България не може да връща мигранти без документи

29 ноември 2016, 15:00 часа • 4351 прочитания

Страховете относно оставането на нелегални и потенциално опасни мигранти не са страхове само в България. Темата с бежанската криза е водеща за цяла Европа от вече три години, но специално в България информацията относно някои явни факти често бива изкривявана – дали нарочно или поради незнание.

Едно такова изкривяване стана факт днес (29 ноември) в национален ефир – този на Нова телевизия. В сутрешния блок на медията г-жа Петя Георгиева, която има юридическо образование, заяви в прав текст, че нелегални мигранти от Афганистан и Пакистан не могат да бъдат връщани обратно, защото идвали без никакви документи, пишели на бял лист каквото си пожелаят и след това България им издава документи, което им дава основание да си останат у нас.

Бърза проверка на Actualno.com обаче показа следното нещо – още на 30 май тази година Комитетът по граждански свободи към Европейския парламент одобрява предложение на Европейската комисия, съгласно което в рамките на ЕС да може да бъде издаван единен европейски пътен документ точно за хора без никакви документи. С този единен пътен документ се премахват пречките да бъде върнат обратно всеки мигрант от трета страна, който няма валидни документи. На 15 септември предложението на ЕК е одобрено и в пленарна зала на Европейския парламент, като в резолюцията пише следното: "Европейският пътен документ за връщане е валиден за еднократно пътуване до момента на пристигане в третата държава на връщане на гражданина на третата държава, който е обект на решение за връщане, издадено от държава членка" (чл. 3, т. 3). На 13 октомври тази година Европейският съвет окончателно превърна единния европейски пътен документ в закон в рамките на ЕС.

Извън наличието на този документ, всяка страна-членка на ЕС, включително България, може да издаде решение за връщане на гражданин на трета страна, който е влязал незаконно на нейна територия. Процедурите в рамките на ЕС са подробно описани на сайта на Европейската комисия. Издаването на такова решение става по съдебен път или от друг упълномощен за целта орган. При издаване на решение за връщане съответният човек трябва да напусне в срок от 1 до 4 седмици, но при изключителни обстоятелства – риск за националната сигурност, фалшиви факти и обстоятелства в молбата за получаване на убежище или виза и риск съответният човек да се укрие, срокът за напускане на съответната територия се съкращава до под 7 дни! При такива извънредни обстоятелства – риск за националната сигурност, опасност да се укрие, съответният мигрант може да бъде задържан, докато бъде завършена процедурата му по връщане в родната му държава.

Дори за тези мигранти, които кандидатстват за влизане по легален начин, няма гаранция, че ще бъдат приети. Всяка страна-членка, включително България, може да откаже да допусне гражданин на трета страна т.е. извън ЕС на територията си, ако той не представи необходимите документи и ако бъде счетено, че представлява заплаха за националната сигурност.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес