Защо Булгаргаз черпи газ от Чирен, купен на по-ниски цени и го продава на сегашните по-скъпи цени в чужбина и доколко Булгаргаз реално управлява финансовите си потоци правилно - всичко това в момента се разглежда много активно от органите, които следят да няма измами в българската държава. Това заяви вицепремиерът и финансов министър Асен Василев пред парламентарните комисии по бюджет и по енергетика.
Василев съобщи още, че се проверява защо Булгаргаз, при наличие на доставчик, който може да доставя на 3 пъти по-ниски цени, не използва пълния капацитет на този по-евтин доставчик.
Помолен да коментира казуса с изнасяния евтин природен газ от Чирен, вместо да бъде използван в микса в страната, енергийният министър Александър Николов потвърди пред журналисти, че това е обект на текущи проверки. "Има две структури на отворен пазар, на които участва и Булгаргаз по различни програми, доколко са ефективни и кои са контрагентите предстои да се провери", отбеляза той.
Запитан дали ако не беше този износ, можеше да се избегне сегашното поскъпване на газа с 30%, Николов, разширявайки въпроса, заяви: "Дали е възможно по-ефективно управление на възможните дългосрочни договори и запасите в Чирен – по-скоро отговорът е да".
Според него следва да се прегледа какви са входящите данни, които Булгаргаз подава на КЕВР, защото КЕВР от гледна точка на регулиране на цената на природен газ е изключително ограничен до рамките на печалбата на дружеството. На по-широка база и преди отоплителния сезон как са управлявани количествата, микса и възможностите за доставка от алтернативни източници е съвсем различна тема, отбеляза Николов.
Той увери, че не се очаква криза на доставките.
Помолен да каже дали България е в състояние да гарантира наличие на газ при евентуална ескалация на напрежението в Украйна, енергийният министър отбеляза, че проблемът ще е пак ценови. Дали България ще може да достави количества за консумацията в страната, отговорът е по-скоро да, но при ескалиране на напрежението въпросът е каква би била цената и доколко тя ще е поносима за обществото, каза Николов. Запитан дали количествата в Чирен ще ни осигурят спокойствие, той заяви: "Изхождайки от данните от предходния период и заявките за консумация – да".
Темата Булгаргаз беше коментирана по време на заседанието във връзка със състоянието на Топлофикация София, която по думите на вицепремиера Асен Василев отдавна е в технически фалит. "Към момента е задлъжняла с над милиард и за да не изпадне Булгаргаз в ликвидна криза, натоварихме БЕХ, т.е. целият български народ плаща парното на София и то лошото управление на парното на София", посочи той. Според него трябва да се предприеме комплекс от мерки, една от които е да се преразгледа дали цените, които Булгаргаз предлага трябва да бъдат наистина 30% увеличени, наред с проверките за износа от Чирен и начина на управление на финансовите потоци на дружеството.
Като част от Плана за възстановяване е заложена значителна компонента, която да използва геотермалния ресурс на столицата и за нуждите на Топлофикация София, така, че да се намали значително зависимостта от газ, съобщи още Василев. Това би оздравило дружеството, би намалило сметките на гражданите и би оползотворило една топла вода, която вместо да се лее в центъра на София, може спокойно да се използва и да се дозагрява с газ, ако е необходимо, посочи той. Като други мерки Василев посочи събираемостта на сметките и намаляването на загубите по трасето.
Проблемът с Топлофикация София е структурен, той трябва да бъде овладян, за да не спре парното тази зима, използвайки финансови мерки, но истинското решение не може да става с безкрайни кредити, които Топлофикация София трупа, категоричен е вицепремиерът.