Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Противоконституционен ли е мораториумът върху цените на тока - отговорът на БСП (ВИДЕО)

16 декември 2021, 18:10 часа • 5875 прочитания

Мораториум от 16.12.21 до 31.03.22 върху цените на тока, парното и водата прие със свое решение Народното събрание. Решението влиза в сила при обнародването му в Държавен вестник. Не беше прието да няма изобщо мораториум, както предложиха от ДПС. Не беше прието и да е по-дълъг с един месец – както предложиха от „Възраждане”.

И днес мораториумът беше наложен с решение на Народното събрание, както вчера (15 декември). При вчерашната ситуация проф. Пламен Киров, експерт по конституционно право, изрично каза пред Actualno.com, че не може с ненормативен акт (решение) да се изменя действие, породено от нормативен акт (решение на КЕВР, взето в рамките на определени със закон правомощия).

Сега Народното събрание прие решение за изменение и допълнение на вчерашното си решение. Попитан отново от Actualno.com, проф. Киров пак потвърди вчерашната си позиция - противоконституционно е. Само със закон се изменя действие, породено от закон - т.е., ако ще има мораториум, следва това да мине през закон. Механизъм е текст през Преходни и заключителни разпоредби.

Поради тази причина ние се обърнахме към представител на БСП, която е част от управляващата коалиция, за да каже дали смята решението за противоконституционно. Депутатът от левицата Манол Генов заяви следното:

"Моите уважения към Пламен Киров като конституционен съдия, но в крайна сметка имаме действащ Конституционен съд (КС), който ако бъде сезиран, той ще се произнесе." На въпрос дали смята, че КС трябва да бъде сезиран за поправката, Генов заяви, че не вижда основания за това.

Попитан дали за мерките за регулация в по-далечна перспектива, той отчете цялостната роля на БСП в лявото пространство.

"Ние защитаваме интересите на бедния слой от обществото. За мен тази забрана, защото това е българската дума за мораториум, е подкрепена с вътрешното ми убеждение, че това е правилно. За да се даде възможност на най-бедните хора, които изнемогват и не могат да платят сметките си за електрическа енергия, да могат да го направят.

Освен това да се даде време и възможност на изпълнителната власт да приложи механизми, с които да се успокои динамиката на цените на електрическата енергия." Той отчете и нуждата от помощ за бизнеса, който е поставен в трудна ситуация на либерализирания енергиен пазар.

Интервю на Тодор Беленски

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес