Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Промените в климата ще доведат до природни бедствия у нас, посочва доклад

12 октомври 2020, 08:22 часа • 4306 прочитания

В гласуването в Европейския парламент за нов целеви процент за ограничаване на въглеродните емисии в ЕС до 2030 г. миналата седмица всички депутати на ГЕРБ гласуваха против всяко едно предложение за увеличение на целта, въпреки наличието на конкретна информация, че климатичните промени ще имат сериозни последствия за България в следващите години. На сайта на българското Министерството на околната среда и водите (МОСВ) има публикуван подробен анализ по темата, изготвен от експерти на Световната банка по поръчка на самото министерство.

Изследването прави подробен анализ на последствията, които климатичните промени ще имат върху българската икономика - сектор по сектор. Генералното и силно притеснително заключение на документа е, че очакваните промени в климата – предизвикани от покачването на глобалните температури на планетата, ще доведат до продължителни засушавания, придружени от епизиодични наводнения и други екстремни метеорологични условия, които ще заличат напълно икономическия растеж в държавата. По-надолу следва директна извадка от самия доклад.

“Климатчините промени, действащи през разнообрание от пазарни стимули, могат директно да влиаят на цените и наличността в производството. Вследствие на това, тези промени влиаят директно и индиректно на нивата и моделите на икономическа активност...Според оптимистичните сценарии на покачване на глобалните температури с до два градуса, до 2050 г. българския БВП може да намалее с почти един процент. За сравнение, според песимистичния сценарий при същото ниво на покачване на температурите до 2050 г., БВП на страната може да намалее с 2-3%.

Според прогнози на Световната банка, българският БВП се очаква да нараства с около 1,7% годишно до 2050 г. В случая обаче, в който проявите на измененията в климата достигнат пълната сисила в региона до 2050 г., този потенциал за икономически растеж ще бъде напълно заличен. Негативните последствия на климатчините промени надхвърлят с повече от 1% прогнозирания икономически растеж, според анализа на песимистичните сценарии на глобално затопляне от 2 до 4 градуса. Като цяло, може да се заключи, че климатчините промени представляват огромна заплаха за запазването на икономически растеж в България вбъдеще.”

Тази седмица започва обсъждане по същата тема – за новата норма до 2030 г. За намаляване на емициите в ЕС, и в Европейския съвет, в което ще участва българският премиер. “Петъци за бъдеще България”, самоорганизираното гражданско движение за климатична и екосоциална справедливост, призовава за повишаване на амбициите на България за противодействие и справяне с климатичните промени, както и за подкрепа на висок целеви процент за намаляване на емисиите от страна на премиера. В тази връзка, движението организира в сряда (14.10.20 г.), от 12:00 ч. пред Министерството на околната среда и водите гражданска демонстрация, за да заяви своите искания.

ЦЕЛИЯТ ДОКЛАД МОЖЕ ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТУК.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес