За да се намали възможността да се издава следствена тайна, прокуратурата и следствието трябва да повишат капацитета си за разследване, за да могат самостоятелно да вършат всички процесуални действия, особено в първата фаза на процеса. Това е записано в плана за действие на прокуратурата, качен на сайта на държавното обвинение. Мерките в документа обхващат периода 2013-2015 година.
Според записаното в "специфични случаи - особено във фазата на първоначално събиране и закрепване на доказателства, осланянето на сътрудничество с държавни служители извън организационно-щатната структура на органите на съдебната власт крие рискове от компрометиране на следствената тайна и затрудняване на разследването". Огромната част от разследванията у нас се водят от разследващи полицаи, като същите функции има и ДАНС. Макар че прокурорът се води "господар на досъдебното производство", неговите функции се изчерпват с даване на указания към МВР. Във всеки свой годишен доклад държавното обвинение остро критикува МВР за некачествените разследвания. Според прокуратурата две трети от кражбите не се разкриват именно заради това.
За да се избегнат тези рискове, прокуратурата настоява да води някои разследвания напълно самостоятелно. В момента правомощията на следователите, които са подчинени на окръжните прокурори, са силно ограничени и те на практика разследват само по няколко текста от НК, включващи редки престъпления като опит за извършване на преврат, насилствено завземане на властта, въоръжено въстание, постъпване в редовете на чужда армия във време на война, проповядване на фашистка или друга антидемократична пропаганда и др. Следователите работят и по дела срещу лица с имунитет. Още с встъпването си в длъжност новият шеф на националното следствие Евгени Диков заяви, че на службата трябва да се дадат повече правомощия, което да доведе до по-голяма натовареност на следователите, припомня "Сега".