Народното събрание прие един неконституционосъобразен закон. Висшият съдебен съвет (ВСС) не може да избира главен прокурор, но може да назначава съдии, да провежда конкурси, да прави бюджет за съдебната власт - нищо, че е с изтекъл мандат. Законът беше приет като вече налагаща се практика за несъобразяване с Конституцията и никой няма да го атакува. Това заяви проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право и бивш конституционен съдия относно съдбата на Борислав Сарафов като бъдещ главен прокурор.
Проф. Киров напомни и друго - законът всъщност забранява на членовете на ВСС с изтекъл мандат да избират главен прокурор - сега да проверим кои са с изтекъл мандат. Пред БНТ професорът не коментира, а само намекна - ако има такива, които не са с изтекъл мандат, те да правят ли избор? Според бившия депутат от ГЕРБ Радомир Чолаков, има 11 членове на ВСС т.е. политическата квота, които са с изтекъл мандат - ГЕРБ трябвало да избере 4.
Проф. Пламен Киров подчерта - сагата със Сарафов не е отделно събитие, свързана е с други неща. И напомни, че днес Конституционният съд изслушва експерти по делото за редовността на последните парламентарни избори. Лицето на неправителствената организация Антикорупционен фонд (АКФ) Андрей Янкулов се съгласи с Киров и посочи, че в съдебната система предстоят важни избори за постове.
Още: Парламентът окончателно спря избирането на Сарафов, остават му 6 месеца на поста
"Когато се държиш като слуга, не трябва да се изненадваш, че другите те третират като такъв", подчерта проф. Киров. И посочи - а какво пречи депутатите да решат, че Конституционният съд не може да взема решение, ако е в непълен състав? Опасен прецедент стана и тази игра може да продължи в нови мнозинства, добави той.
Професорът заяви и, че сега, с избора на Борислав Сарафов, президентът Румен Радев държи два ключа, не само този с указа за евентуален избор на Сарафов за обвинител номер едно. От една страна Радев ще трябва да задържи указ за назначаване на Сарафов, ако днес ВСС го избера, и ще трябва първо да обнародва приетия вчера закон, а след това указът става безпредметен. Това е като американският президент Джо Байдън да помилва сина си, който дължи 1,5 млн. долара данъци - дано ВСС не поставя Радев в такова неловко положение. Не изглежда съдебната реформа да може да продължи, няма откъде да дойде дългосрочна визия, каза още Андрей Янкулов.
"Може да има, може и да няма": Член на ВСС за избора на главен прокурор утре