Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Ангелов: България влиза в пандемията COVID-19 с изходно висока смъртност

28 април 2021, 17:38 часа • 2762 прочитания

България влиза в пандемията COVID-19 с изходно висока смъртност. Това заяви здравният министър в оставка проф. Костадин Ангелов на изслушване в здравната комисия.

Той отвърна на д-р Георги Михайлов, депутат от БСП, че връх в смъртността имало и например през 2002 година – вие тогава управлявахте, но не променихте това, нали? Ангелов обяви нападките за смъртността за влизане в предизборна кампания.

Припомняме, че малко по-рано днес Ангелов пак на здравна комисия каза: "Може да звучи нескромно, но ние се справихме успешно и с третата вълна".

В България липсва сериозна профилактична програма, с която да се променят демографските показатели на страната, настоя здравният министър. На първо място българите умират от инфаркти, на второ – от инсулти. Затова българското правителство започнало инициатива за създаване на специален център, с който да има бърза намеса при получаване на инсулт – в рамките на час, което да спаси хиляди животи.

На трето място по смъртност са онкологичните заболявания, каза Ангелов.

Ангелов предлага и профилактични програми за диагностика на различни видове рак, като за рака на гърдата да има задължително въвеждане на мамографията след определена възраст при жените.

Здравната комисия реши още да има нов избор на директори на държавни болници - месец, след като конкурсите за повечето от тях вече минаха. Депутатите приеха на първо четене законопроекта на Мая Манолова, който предлага промени в Закон за лечебните заведения, както и в този за публичните предприятия.

Идеята е болниците да излязат от списъка с публични предприятия, а изборът на директорите да прави здравният министър след конкурс. Ако предложението мине и в зала, здравният министър ще трябва да проведе нови конкурси в идните два месеца.

Депутатите решиха още да се промени и пандемичният план за борба с епидемията от COVID, като в него залегнат конкретни параметри. Спрямо тях ще се приемат съответни мерки или ще се отменят. Проф. Костадин Ангелов и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев обясниха, че в пандемична обстановка е трудно да се посочат точни параметри, които да дават насока за мерките. "Не сме против такъв документ, това би било полезно. Но в света няма такъв документ, който да казва какво и кога да се прави", каза още доц. Кунчев.

Още по темата: Първа крачка към въвеждане на мерки срещу опасна заразна болест на база конкретни показатели по закон

 

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес