"Българската позиция по въпроса с Република Северна Македония е единна и монолитна. Тя е позиция, както на правителството, така и на Народното събрание и всички партии, които са представени там, а също така и на президента“. Това заяви пред БНТ проф. Ангел Димитров по повод на предстоящото заседание на Смесената българо-македонска историческа комисия, което трябва да се състои през следващите два дни. По време на разговорите историците от двете страни ще продължат с обсъжданията на средновековната история, чийто преглед още не е приключил.
"Очаквам с притеснения тази среща, надявам се, че ще направим поне една малка крачка. Винаги сме искали да работим по-интензивно с един стегнат ритъм, но не се случи. За следващата година са предвидени само пет срещи, което е недостатъчно“, смята проф. Димитров. Той припомни, че от лятото на миналата година се наблюдава едно отдръпване на македонските колеги от постигнатото съгласие за отделни личности от средновековието.
"Виждаме, че в процеса на работата те се отдръпват от постигнатото съгласие, че цар Самуил е продължител на българската царска традиция“, каза проф. Димитров. Той ще настоява да се завърши прегледа не само за Първото, но и за Второто българско царство и да се навлезе в ранния османски период. "Това не е никак малка задача“, добави проф. Димитров. Причината е в разминаването между политици и историци. Политиците от двете страни желаят напредък, но историците от македонската част на комисията правят всичко възможно това да не се случи. Според него това отдалечава в перспектива решението на въпроса.
Проф. Димитров коментира и жлъчните изявления на председателя на сръбския парламент и бивш говорител на югодиктатора Милошевич Ивица Дачич. Според него те ясно показват, че и в Сърбия, а и в северна Македония политическите структури не са излезли от югославската орбита и не са направили критичен анализ на миналото. „Всичко е до политическа воля, но на преден план излиза не само ролята на политиците, а и на историците. Не е редно историците в Македония да чакат една нова обстановка, за да направят критичен анализ. Историкът е длъжен да казва истините, да подготвя обществото за истините“, категоричен е проф. Димитров.