Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Призив към депутатите: 100% машинно гласуване и радикална изборна реформа (ВИДЕО)

16 ноември 2022, 17:00 часа • 9797 прочитания

Призив - петиция бе изпратен до ръководството на Народното събрание и до всички депутати. Той е подкрепен от повече от 30 души - университетски преподаватели, юристи, икономисти, лекари, докторанти, IT-предприемачи, журналисти и др. Призивът е с искане за въвеждане на 100% машинно гласуване и радикална изборна реформа. В Студио Actualno гостува един от инициаторите - адв. Петър Славов, депутат от 43-тото Народно събрание.

Кои сте инициаторите? Имате ли партийна принадлежност?

Ние сме български граждани с избирателни права и активна гражданска позиция. Обезпокоени сме от това, което виждаме, че се случва за пореден път с Изборния кодекс. Партийните интереси за пореден път доминират, прави се опит да се се блокира до голяма степен машинното гласуване. Нещо, което се доказа на последните избори като точно, коректно, което не допуска недействителни бюлетини и зачита всеки вот на българските граждани, зачита всяка преференция на всеки български гражданин и никъде не показва да има някакви сериозни нарушения. Основната опорка, която чувам е как се притеснявали хората от машинното гласуване,  за това дайте пак да приемат смесените варианти, добре познати от миналата година. Ако си спомняте априлските избори, когато се гласуваше хибридно и беше някакъв тотален хаос с писани драсканици, протоколи и преписване на ръка. Какъв е смисълът от машинното гласуване, като вкарвате отново човешкия фактор и то с ключова роля в него? Тоест да пресмята наум някакви неща, които на практика машината може да ги изчисли без грешка.

Председател на секционна избирателна комисия може да бъде неграмотен, може да не може да брои. Проблем, за който е сигнализирал неведнъж Стоил Цицелков - председател на ОС към ЦИК. Този проблем ли визирате?

Проблемът всъщност е доста по широк, защото говорим за липсата на професионализация на изборната администрация, особено на ниво секционни комисии, който стои от години. Това е още един от нашите призиви в тази петиция, която сме подготвили и която изпратихме и на председателите на парламентарни групи в 48-ото Народно събрание, защото наистина не може по квотно партиен принцип да се формират тези секционни комисии. И наистина, както казахте, без никакви изисквания или проверка за компетентността на хората, които са там, дали наистина притежават елементарни умения за събиране, изваждане и грамотност, за да могат наистина да се справят с тази всъщност доста отговорна задача?

Нека и това да кажем, че всъщност вносител на законопроекта е БСП, които формираха около себе си една хартиена коалиция, както стана известна, да припомним, че Корнелия Нинова миналата година по това време беше може би най-разгорещеният привърженик на машинното гласуване и обясняваше как то щяло да спре купуването на гласове и така нататък. Сега изведнъж се обърнаха на 180 градуса, водени очевидно от чисто партийния си интерес, мислейки, че по този начин ще си възстановят загубените гласове. Проблемът не е в машинното гласуване, проблемът е в липсата на доверие към определени политици и изтъркани политически лидери.

Кои са другите акценти от вашата петиция?

Нека навсякъде в територията на България да се гласува машинно, това на първо място. Нека най-после да отпаднат тези привилегии в Изборния кодекс, които са ни добре познати, като например даден партиен функционер да води две листи, докато не го изберат на едното място, нали да влезе второто. С подобна възможност се злоупотребява и действително няма яснота за хората, които гласуват за даден кандидат. От кое място ще избере да бъде народен представител? Това е некоректно, най-малкото към хората, които гласуват за него, а по нататък другите привилегии, които имат водачите на партийни листи. Знаете много добре, че бюлетини, подадени за политическата информация, но без посочена преференция в тях по право се борят за водача, независимо, че няма посочена преференция. Още нещо много важно - безобразието с чужбина и невъзможността на нашите сънародници там да гласуват на практика с преференция. Те са ограничени в момента и гласуват само за политически формации, защото няма район чужбина. Те нямат свои кандидати, за които гласуват и които да ги представляват, и които да държат отговорни. Те гласуват практически анонимно за едни политически партии, гласовете се изсипват в общите гласове от страната.

Моля разяснете следният акцент от петицията си: Да се намали прагът по чл. 298, ал. 2 и чл. 454, ал. 2 ИК от 7% на 5% от подадените гласове за листата, за да са валидни подадените преференции и даден кандидат да може да размести регистрираната листа.

Действително доста хора не знаят за това нещо и се учудват, когато разберат. Това е втора защита пак за водачите на листите, но и като цяло за подредбата. Това означава, че вие може да имате примерно 18 в дадена листа или 15 ти да дадете втори резултат в нея като брой преференции, съпоставен с останалите кандидати. Обаче преференциите, които вие сте събрал отнесени към общия брой гласове за тази листа да не достигат 7%, а да имате 6,9 и тогава, независимо, че вашия резултат е втори, ще си останете 15 ти, защото не сте достигнали тези 7%, т.е. това е една втора бариера, която особено в големите градове се изразява в хиляди преференции.

Петицията можете да прочетете тук.

Вижте цялото интервю с Петър Славов!

Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес