Моята позиция е, че избори в България трябва да се правят на официалния език в държавата – това е българският език и аз съм готов да отстоявам тази своя позиция, като вярвам в тези свои възгледи и думи. Това каза президентът Росен Плевнелиев попитан за позицията му за възможността да се разреши предизборна агитация на майчин език, предаде БГНЕС.
Росен Плевнелиев се срещна в рамките на месеца на политическите консултации с ДПС. След срещата той каза, че споделя и становището на ДПС, че с оглед на идващите в България избори е добре още сега политическият елит да даде заявка, "че ще направим едни наистина европейски избори, а не партизански или чисто вътрешнопартийни такива". Държавният глава посочи, че ще апелира за това "следващите избори да се проведат по един цивилизационен начин. "Да уважим ЕС, да се отнесем отговорно към нашата мисия на член на ЕС, а не да се стига до ескалация на противоборството", каза той.
Президентът ще апелира за това в рамките на обръщението си в Народното събрание, което се планира до средата на март. "Нека да се отнесем отговорно, да имам активен и честен дебат", каза президентът.
Плевнелиев заяви, че са набелязали няколко реформи, по които би могло да има напредък през 2014 година. Едната от тях е образователната. Той каза, че се радва на амбицията на ДПС да постави на дневен ред реформата в здравеопазването. Росен Плевнелиев посочи, че подкрепя инициативата за демонополизация на здравната каса. Той добави, че е много добре и въвеждането на електронна здравна карта до края на 2014г.
Президентът подчерта, че ДПС има категорична позиция за стартиране на няколко големи проекта за България. Той посочи като такива 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" и "Южен поток".
"Аз добавям като държавен глава и моята позиция, че "Южен поток" – да, но свързан с европейските пакети за либерализация и на пазарни цени и разбира се Козлодуй 7 само и единствено във връзка с една интегрирана стратегия на българската държава в сектор енергетика, която да включва подход не на парче, а всичко заедно – зелена, кафява, атомна и всякакъв друг вид енергия, плюс разбира се и енергийната ефективност като част от пакета, по който българската държава и политическият елит трябва да вземат своите отговорни решения в енергетиката", каза Плевнелиев.
Държавният глава и ДПС са говорили референдума, който той вече поиска. Росен Плевнелиев апелира да се помисли и за закона за референдумите дали не може той да се подобри, така че те да станат един наистина работещ механизъм. Той апелирал и за Закона за енергетиката и за създаване на силни и независими регулатори – такъв, какъвто трябва да е ДКЕВР. По темата за медийната среда в страната, президентът каза, че "няма как да бъда доволен тогава, когато България всяка следваща година отива надолу и надолу в класациите".
Президентът каза, че като държавен глава търси политически консенсус какви мерки могат да се предприемат за регулация. "Може би чрез закон за медиите, който трябва да бъде постигнат след широк обществен дебат, пълен консенсус, но като държавен глава поставям тази тема, както и теми, свързани с демонополизацията и същевременно пълна прозрачност както в собствеността, така и в дистрибуцията", каза той.
Президентът подчерта, че следи внимателно дебата по приемането на новия ИК. Той посочи голямото си притеснение, че България няма да може да изпълни едно от основните искания на Венецианската комисия, а то е изборно законодателство да се приема най-късно година преди изборите. "За съжаление ние сме свидетели отново на едно надбягване в много кратки срокове с времето. Където, аз като държавен глава ще се отнеса много отговорно към своето право на вето, за което съм обещал на българските граждани, че ще го налагам само прозрачно и с ясни аргументи", каза той.