За странни текстове в Регламент от 6 октомври на Съвета на ЕС, който третира спешната намеса за справяне с високите цени на енергията алармира лидерът на АБВ Румен Петков, убеден, че такива не са приемани дори от Варшавския договор и от СИВ.
Петков уточни, че въпросният регламент вменява на държавите определени задължения - за да се повиши сигурността на енергийните доставки в Съюза, Съветът прие регламент, който предвижда доброволно намаляване на търсенето на природен газ с поне 15% от 1 август. "Това показва интелектуалната немощ на апарата на европейските институции, показва един брутализъм в мисленето - тоталитарно мислене, което разпорежда ние доброволно какво трябва да решим, т.е. доброзорно – нещо, което беше обект на тежки шеги и закачки преди 1989 г. в нашата страна", коментира Петков.
Той обърна внимание, че в текста има и нещо, на което правителството и парламентът трябва да видят - единното задължение за прехвърляне на свръхприходите към потребителите би позволило на всички държави-членки да защитят своите потребители. Петков припомни, че от АБВ алармираха преди 2 месеца, че държавата посегна на свръхпечалбите на държавните дружества – ТЕЦ "Марица" 2 и на АЕЦ "Козлодуй" и подчерта, че до ден-днешен свръхпечалбите на г-н Христо Ковачки, на двата американски ТЕЦ-а "Марица" 1 и "Марица" 3, както и на ВЕИ-тата никой не посяга. Лидерът на АБВ обаче не направи разлика между държавна и частна структура.
"Дали това е въпрос на корупция, дали на управленска зависимост, което пак е корупция, дали е въпрос на управленско некадъре и нищета, не е второстепенен въпрос", подчерта Петков и добави, че това правителство, в случая на Министерството на енергетиката, навява тежки изводи – или корупция, или управленска немощ и президентът Радев трябва да види тези неща в очите.
ОЩЕ: Държавата да взема свръхпечалбите на частните енергодружества, искат от АБВ
Петков коментира и разгорялата се дискусия за осигуряването на гориво за АЕЦ "Козлодуй" и я определи като "измислена". Той е категоричен, че служебното правителство с пълно право е отменило предложението на Кирил Петков да се задължи ръководството на АЕЦ да започне незабавно доставки от Уестингхаус и да се гарантира монопол на американския доставчик, без да се извървяни необходимите стъпки. Петков посочи, че с решение на правителството от 2019 и 2020 г. сме заплатили на Уестингхаус 7 млн. евро, за да направят анализ на собственото си гориво, да ни предоставят този анализ и да бъде преценено от българските институции дали горивото е годно за АЕЦ Козлодуй. "Първоначалният анализ показва, че за 6-ти блок горивото на Уестингхаус е абсолютно непригодно, но ние дадохме 7 млн. и още нямаме анализ", изтъкна Петков.
Той подчерта още, че един от големите производители в света - френската компания "Фраматом" произвежда изключително висококачествено гориво, но някои дейци в енергийния сектор държат непременно да ги загърбим с аргумента, че Фраматом работи с ТВЕЛ – компания на Росатом.
"В САЩ, т.е. за Уесатингхаус, се добавя концентрат 28%, от който всъщност се произвежда горивото на Уестингхаус – от Твел, от Росатом", изтъкна Петков и коментира: "Тези двойни стандарти и стремеж да се слугува на нечии интереси са пагубни за енергетиката на страната и убийствени за българската ядрена енергетика".
Лидерът на АБВ съобщи, че от АБВ ще предложат на коалиция "Български възход" да се организира сериозна дискусия по въпросите на енергийната сигурност.