Президентът не може да иска оставки на когото и да е. В тази ситуация ще бъда на страната на гражданите. Българите ясно осъзнават, че всички действия на властта от тук нататък имат една цел – да не загубят властта. Те виждат, че не са приоритет на управляващите. Това коментира президентът Румен Радев, запитан за политическата ситуация в страната, предаде БГНЕС.
Всяка власт и сегашната и следващата трябва да разбере, че не може да се управлява по този начин, заяви Радев. Според него - главно защото българите сравняват начина си на живот със съседните държави и с Европа, а не с миналото. Протестите са закономерни и основателни. Никой закон не забранява протести, подчерта той.
Готов съм да приема лидера на партия ГЕРБ г-н Борисов и да изслушам неговата визия за справянето с корупцията по високите етажи на властта, за прекратяването на катастрофалния срив на инвестициите, за икономическото догонване на държавите от Централна и Източна Европа, които се откъснаха далеч напред по темпове на икономически растеж, подчерта Радев. Той коментира темата, след като в средата на седмицата не пожела да приеме делегация на ГЕРБ, водена от председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова, чиято цел беше да убеди държавния глава, че поправките в Кодекса за застраховане са правилни (бел. ред. - слагане на таван за обезщетение за неимуществени вреди от 5000 лева за по-далечни роднини на починали в катастрофи)
Държавният глава отговори на критиките на управляващите и специално Борисов, че не се е съгласил на среща с техни представители, на която да бъдат обсъдени законови промени, превърнали се в спорни за обществото, но същевременно е приел за среща лидера на БСП Корнелия Нинова, на която тя му е представила "Визия за България". "Нека не бъркаме закон с визия. Вече много ясно поясних, че няма как президентът да обсъжда с депутати закони, които са в процес на изготвяне. Той е накрая на този процес", категоричен беше президентът.
Пактът за миграцията на ООН
Подобно на "Обединени патриоти", и Радев се обяви против пакта. причината - макар да бил необвързващ, някои текстове били притеснителни от гледна точка суверенитета ни. Държавният глава си позволи да сравни документа, който трябва да бъде гласуван от Общото събрание на ООН през декември, с Истанбулската конвенция.
Радев не пропусна да отрече и, че е наричал България блато - бил казал, че трябва властта да намери начин да ни изведе от блатото, като добави, че не бива да има изопачаване на думи.