Да, ГЕРБ-СДС покрива изискванията за гласуване за дясна формация. Не бих нарекъл "Демократична България" десница, след като се коалират с БСП – по-скоро са либерали (в Германия имаше няколко широки коалиции между десните християндемократи и левите християнсоциалисти). Това заяви председателят на СДС Румен Христов.
Въпреки това председателят на СДС посочи, че няма идеологически различия с "Демократична България", имало само личностни. По думите му пред БНТ, евроатлантическите ценности са основа и на двете формации, но не може да се говори кой ще бъде лидер на дадена партия – например Бойко Борисов дали да е лидер на ГЕРБ.
Влизане в Шенген и откъсване от евразийските проекти, целящи да ни вкарат в сферата на влияние на Русия – това посочи Христов като основна политическа визия на ГЕРБ-СДС. Той е уверен, че ГЕРБ-СДС ще е първа политическа сила след изборите. Според него, проевропейският блок в България е по-голям от проруския, но ако ГЕРБ не участва, тогава ще се правят коалиции с политически сили, които са с различна идеология и цели.
Ще бъдем изключително отговорни при преговори за правителство и няма да сме причина за провал на преговори, увери Христов. На въпрос обаче какво ще прави ГЕРБ-СДС, ако другите проевропейски партии не искат да работят заедно, Христов увери, че ГЕРБ-СДС нямало допирни точки с "Възраждане". Коалиция с БСП е невъзможна, каза още лидерът на СДС.
Христов каза и друго - имало нужда от обновяване на Конституцията, "от освежаване". Той посочи например дали трябва парламентът да е двукамарен, съответно дали президентът да се избира пряко (в някои държави горната камара на парламента избира президента).