Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правосъдният министър не знае защо евродепутати се опасяват от силата на главния ни прокурор

25 януари 2021, 08:30 часа • 5328 прочитания

Главният прокурор се назначава от пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) – с поне 17 гласа. Това важи също за председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд. Това заяви правосъдният министър Десислава Ахладова, с уточнение, че било направено и в консенсус с Венецианската комисия.

На въпрос защо тогава евродепутатите от комисията LIBE се притесняват от този механизъм, отговорът на Ахладова беше, че не знае, но с коментар, че в някои европейски държави нямало такъв избор – от независим орган, какъвто е ВСС. Какви унищожителни въпроси за държавата ни зададоха евродепутатите – ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК!

Попитана за големите правомощия на главния прокурор, правосъдният министър каза, че работна група в правосъдното министерство работела за изменения в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс и след няколко месеца щяла да прецени какви промени да се правят.

Що се отнася до специалния прокурор, който да разследва главния прокурор, Ахладова посочи пред БНТ, че първият проблем е, че нямало такъв пост никъде в Европа, а вторият – че трябва промяна на Конституцията. България може да бъде поставена в наказателна процедура заради делото "Колеви срещу България", предупреди правосъдният министър (бел. ред. – с това дело се посочва, че де факто у нас няма кой независимо да разследва обвинител номер едно, ПОВЕЧЕ ПОДРОБНОСТИ) и посочи една много важна, според нея, поправка – ако има отказ да се разследва за нещо главния прокурор, това да може да се обжалва пред съда.

В новите предложения как да се избира прокурор, който да разследва обвинител номер едно, се предвижда предложението да се прави от Пленума на ВСС т.е. и от прокурорската, и от съдийската колегия заедно, а не само от прокурорската колегия, както е в първоначалния вариант.

Няма как управляващата партия да внесе изменения за промяна на съотношението във ВСС, измъкна се Ахладова и за големите политически квоти в съдийската и прокурорската колегия.

За т.нар. златни паспорти – да се дава гражданство срещу инвестиции, Ахладова напомни, че още преди година правосъдното министерство предложило да се махне това условие за гражданство – да вложиш 1 млн. лева в краткосрочни ценни книжа. Парламентът обаче ги обсъждал.

В административното правосъдие сме между 2 и 4 място в Европа, заяви Ахладова и последва констатация защо тогава българите не вярват особено на правосъдието ни. Министърът блесна по въпроса и с УНИКАЛЕН ЦИТАТ - ВИЖТЕ ТУК!

Ще има денонощен телефон, на който може да се обаждат жертви на домашно насилие, обеща правосъдният министър. Щяло да има и специализирани домове за закрила на жертви на домашно насилие.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес