Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правосъдният министър на Сакскобургготски въздъхна с облекчение от охлабването на надзора на ЕК

15 ноември 2018, 08:30 часа • 1211 прочитания

Този механизъм (Механизъма за сътрудничество и проверка, МСП) даваше възможност да се влияе от неправителствени организации, от хора, които стоят "малко встрани, в сянка". Въздъхнах с облекчение, когато разбрах, че има частично отпадане на МСП. Това заяви бившият правосъден министър от кабинета "Сакскобургготски" Антон Станков, който уточни, че МСП давал възможност и на "чужди агенти" да влияят на България.

Същевременно обаче Станков заяви пред bTV, че нашите проблеми не са решени и че не било лошо някой друг да оценява правителството т.е. НПО, а не правителството да се самооценява. Той видя като „много сериозни крачки напред” разделението на ВСС на съдийска и прокурорска колегия. Припомняме, че Станков нашумя, когато като председател на съдебен състав към Софийския градски съд (СГС) влезе в ръководството на НДСВ през 2007 година и това създаде предпоставка всяка постановена от него присъда да бъде обжалвана, заради което три дни по-късно (3-6 юни 2007 година) Станков иска а бъде освободен от СГС.

На директен въпрос пребори ли държавата организираната престъпност, Станков отговори, че не може да каже и добави, че имало предприети действия, но "едва ли" мафията е преборена.

Станков не пропусна да каже, че дълго време ни бил натрапван "т.нар. румънски модел", а сега, след мониторинговите доклади за България и Румъния можело да се говори за "български модел". Той обаче обяви, че "не му стои добре", че Брюксел казал, че ще махне МСП, ако има осъден политик.

Антон Станков коментира по-завоалирано и забележката за медийната свобода, като единствено посочи, че медиите трябвало сами да се защитят. Относно купищата статии по адрес на председателя на ВКС Лозан Панов от медиите, приближени до Пеевски – най-вече "Монитор" и "Телеграф", Станков видя за нормално да има такъв брой материали, защото обществото трябвало да знае. Припомняме, че последната вълна от материали е защото Панов отказва да се яви пред Антикорупционната комисия (КПКОНПИ), тъй като тя е орган, който подлежи на съдебен контрол и председателят на ВКС изтъква това като аргумент по закон да не може той да бъде привикан от КПКОНПИ за разпит за имуществото му.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес