Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правосъдният министър едвам си призна, че Лозан Панов не гласи дела, видя КПКОНПИ като пример за доверие

04 юли 2019, 09:00 часа • 6732 прочитания

Всяка система, създадена от човек, може да бъде манипулирана. Въпросът беше специфично технически, имах малко време да се подготвя. Така правосъдният министър Данаил Кирилов коментира вчерашното си посещение във Върховния касационен съд, на което му беше показано как работи системата за случаен подбор на съдебни състави.

Опитах да достъпя до информацията, която е в централния сървър – не можаха експерти да направят справка, каза още Кирилов. Попитан обаче има ли конкретно съмнение и основание за него, че определени дела отиват при определени съдии под диктовката на Лозан Панов, правосъдният министър отговори: "Моля да не намесваме г-н Панов, защото аз нищо персонално не съм казал", като уточни, че ако е имал предвид нещо за нагласяване, е имал предвид "по принцип". Какво каза всъщност Кирилов – припомнете си в този материал!

Кирилов заяви и, че от това, което е видял "по принцип", системата се ползва добросъвестно, но имал забележки – само че те не са такива, че да хвърлят основателно съмнение. Имало обаче и сигнали за конкретни дела, били повече от 4, но Кирилов така и не даде конкретика за кои дела става въпрос. А на въпрос на Нова телевизия ще отиде ли в прокуратурата да види как се разпределят преписките, правосъдният министър отвърна, че досега не бил получил покана.

Притиснат по въпроса с предлаганите от него законови промени и конкретно относно убийството на прокурор Николай Колев (делото "Колеви срещу България") и подозрението, че тогавашният главен прокурор Никола Филчев е замесен, правосъдният министър се оправда с Конституцията за уредбата на прокуратурата. Затова правосъдното министерство щяло да пита Конституционният съд може ли главният прокурор "от друг, независим субект". Такава препоръка имаше от специално работели по нашата съдебна реформа европейски прокурори – припомнете си в този материал! А на питане защо Филчев не се саморазследва за убийството на Колев, Кирилов подчерта, че нямало никаква пречка прокурор по-долу в йерархията от Филчев да разследва. А когато му беше припомнено, че Европейският съд ни осъди по това време, правосъдният министър заяви, че това станало, защото чиновници ги мързяло да представят какво е българското законодателство.

Апартаментгейт

Дълбокото ми убеждение е, че КПКОНПИ работи и работи ефективно, каза още Кирилов. "Смятам, че този орган до голяма степен връща доверието в правосъдната ни система и във възможността държавата да се пребори с корупцията", добави той. Попитан как тогава някой купува жилище по-евтино, отколкото биха могли обикновени хора, отговорът беше "не искам да коментирам изцяло практиката на изповядване на сделки на данъчна оценка и на цена, близка до данъчната оценка". А по въпроса откъде са парите за жилищата в „Апартаментгейт”, отново не беше даден конкретен отговор. Кирилов стигна дотам и да определи "Апартаментгейт" като интрига.

Проблемите със затворите

Натрупванията са доста, това е една тежка система, в която има много проблеми – с храненето, с цените в лавките, с достъпа до телефонни разговори. Има неуспешни процедури за обществени поръчки за осигуряване на храна за затвори, има висяща процедура, а цените в лавките са обект на жалби и се проверяват от Инспектората на правосъдното министерство. Така правосъдният министър обобщи какво го накара да обяви освобождаване на директора на ГД "Изпълнения на наказанията" Васил Миладинов, макар че той още не може да бъде освободен – вижте защо в този материал!

Кирилов заговори и за "вероятно някои корупционни практики" в системата на затворите, без да дава директни примери. А по въпроса за жалбата на Евгения Банева за условията в ареста, правосъдният министър посочи, че "част от тях имат известно основание", без да уточнява конкретно. Той обясни липсата на конкретика, защото още няма връчване на заповед за уволнение на Миладинов. "Вероятно да" – така Кирилов коментира дали Миладинов нарочно не се е разболял точно сега, когато трябваше да бъде освободен от длъжност. Правосъдният министър каза и, че няма да обжалва болничния на Миладинов.

Иначе Кирилов заяви и, че през последното тримесечие имало икономия на средства и план да се дадат повече пари на надзирателите, които утре, 5 юли, заедно с други служители на МВР ще протестират от 14:00 часа пред Министерския съвет конкретно заради заплащането на нощен и извънреден труд, но тези пари били важни и за други звена на системата.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес