Министерският съвет прие Националната програма за превенция и защита от домашното насилие за 2017-2018 г., по известна като Истанбулската конвенция.
Текстовете влизат за обсъждане в Народното събрание, след като бяха одобрeни от Министерския съвет.
България подписа Конвенцията през април 2016 г. Това е първият инструмент в Европа, с който се създава цялостна правна рамка за защита конкретно на жените и момичетата от всички форми на насилие и за предотвратяване, преследване и премахване на насилието над тях, включително домашното насилие.
С присъединяването си към нея България се задължава да вземе мерки за предотвратяване и справяне със всички форми на насилие, породено от неравенството между половете, за защита на пострадалите и за ефективно съдебно преследване на извършителите, както и за събиране на информация и повишаване на осведомеността на обществото по проблема с домашното насилие.
Ратификацията на Конвенцията ще наложи промени не само по отношение на законодателството в областта на защитата на жертвите от домашно насилие, но и на отделни състави на престъпления, свързани с насилие, основано на пола, в Наказателния кодекс. В тази връзка към момента се подготвят нормативни изменения в гражданскоправната и в наказателноправната област.
Припомняме, че проектът беше повод за сериозен спор в управляващата коалиция в края на миналата година заради текстовете в документа. Управляващите обаче са категорични, че няма да се наложи промяна в Конституцията и няма да се въвежда понятието "трети пол". Именно това бе разковничето на спора с членовете на ВМРО, които в края на 2017 г. излязоха с декларация срещу текстовете в конвенцията.