Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правителството иска от парламента да се водят преговори само за F-16

09 януари 2019, 11:30 часа • 2515 прочитания

Наблягам на това, че ще поискаме от парламента да ни даде мандат да водим преговори за закупуване на многоцелеви изтребител F-16 от САЩ. Това изрично подчерта военният министър Красимир Каракачанов на брифинг след днешното заседание на Министерския съвет по горещия въпрос за нов изтребител за българските военно-въздушни сили (ВВС).

Става въпрос за преговори за закупуване на 8 изтребителя, като за целта са предвидени максимум 1,8 млрд. лева. Засега не е ясно какво точно е предложението на Lockheed Martin, като обяснението е, че по американските закони информация може да се разкрива чак след приключили преговори. За сравнение, информацията от страна на SAAB за "Грипен" беше малко по-подробна - 10 самолета, вместо 8, в рамките на 1,8 млрд. лева плюс изграждането на два нови хангара във въздушната база в Пловдив. Не е ясно обаче дали шведската оферта включва всички лицензи и пълно въоръжение, като военният министър изрично посочи, че шведите не са казали колко ще струва на България да си купи необходимо допълнително въоръжение за "Грипен" от трети страни.

От думите на Каракачанов се изясни, че и американците не са дали отговори на всички въпроси на България по офертата - затова и искането на Министерския съвет е да може да се водят преговори при "отклонение от задължителните изисквания, посочени в Актуализиран проект за инвестиционен разход "Придобиване на нов тип боен самолет", одобрен от парламента. Стана ясно, че искането е правителството да може да се отклони от всеки един параметър на Актуализиран проект за инвестиционен разход "Придобиване на нов тип боен самолет".

На изричен въпрос в какви параметри ще има "отклонение" по отношение на цената, Каракачанов отговори, че не може да каже и никой не може да каже преди преговорите. "Не ни е даден таван за цена, до който можем да преговаряме", каза още министърът и отрече правителството да е обсъждало вариант да се тегли кредит от САЩ, за да се купят F-16. Виждате изявлението на Белия дом, че цената ще бъде съобразена с финансовите рамки, които предлага българското правителство. Срокът за доставка вероятно ще бъде по-голям от 24 месеца, както е записано в проекта - въпросът е колко, призна Каракачанов. Той отрече, че е имало натиск да се почнат преговори за F-16 и заговори как "измислените евроатлантици, завършили съветски академии" първо го определяли за русофил, а сега за човека на американците в българското правителство.

Появи се и друга интересна хипотеза - правителството иска мандат за преговори само със САЩ, което може при провал да блокира целия проект, защото няма да има мандат за преговори с другите кандидати - SAAB и Италия за втората ръка Eurofighter. Каракачанов се оправда, че с тях нямало оферта за пълен пакет, включително пълно въоръжение, за разлика от сделката за F-16. С другите две държави пак щяло да трябват договори - за въоръжение, със САЩ, по думите на лидера на ВМРО. Припомняме, че съгласно проекта самолетите трябва да имат многоцелеви способности за различни роли, адекватен радар с режими на работа по въздушни и земни цели, съвременен изчислителен комплекс, интегрирана система за самозащита, система за обмен на тактическа информация, нашлемна система за целеуказване, интеграция на контейнери за наблюдение и целеуказване, интегрирано съвременно високоточно въоръжение, система за планиране и анализ на мисията и симулатори за подготовка на състава.

Военният министър каза и друго - че никой не може да гарантира, че в бъдеще няма да се наложи да водим военни действия в рамките на мисия със самолети и затова той искал да осигури най-доброто. Един от основните аргументи срещу "Грипен" е, че те не могат да летят на по-дълги разстояния без презареждане, за разлика от F-16.

Въпросителна?

Многозначителни бяха и думите на командира на ВВС ген. Цанко Стойков. Той не отрече, че модернизацията на техниката на военно-въздушните сили е крайно наложителна, но подчерта, че съвместната работна група, която трябваше да даде препоръка чия оферта да предпочете България, не е получила пълните данни, които е искала, за да състави оценката си. Въпреки това, побърза да каже Стойков, анализът бил точен.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес