"Продължаваме промяната - Демократична България" първо ще се допита до вътрешните органи на партиите, съставляващи коалицията, и след това ще отговори дали ще подкрепи кабинет с мандата на "Има такъв народ".
"Има такъв народ" започнаха обсъждането на управленските си приоритети с "Продължаваме промяната - Демократична България", като се фокусираха върху правосъдната система, антикорупционното законодателство, необходимостта от закони за активиране на плана за възстановяване и попълването на държавните регулатори.
След като двете страни припомниха общото си управленско минало (в кабинета "Петков"), започна и конкретното търсене на общи законодателни точки. Още: ДПС раздели "Има такъв народ" и "Възраждане"
ИТН подчертаха, че Конституционният съд вече е върнал някои от приетите през последните години законопроекти и повдигнаха въпроса дали не е време за дискусия относно необходимостта и съдържанието на нов Наказателен кодекс. Те предложиха да се обмислят промени, които да включват както българските традиции, така и новите европейски препоръки.
ИТН изразиха загриженост, че номинационният борд за антикорупционната комисия не може да се сформира без избор на омбудсман и настояха първо да бъде избран национален защитник. Те споменаха, че антикорупционното законодателство е било прието "доста набързо" и техните опасения за дефицити са се потвърдили. Затова искат оценка на Закона за противодействие на корупцията и корекции на правилата.
Партията настоява за последваща оценка на въздействието и корекции в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали за корупция.
От ИТН подчертаха, че техните приоритети предполагат наличието на редовно правителство. Още: "Има такъв народ" и БСП откриха допирни точки на срещата за третия мандат
Депутатът Андрей Чорбанов обясни, че законодателството в комисиите по здравеопазване и образование се приема консенсусно, въпреки споровете. Той посочи, че ПП-ДБ и ИТН са съгласни, че трябва да има повече средства за превенция в здравеопазването.
Международният експерт на ИТН увери, че партията няма да променя европейския път на страната и ще има ясна визия за региона и България. Той изрази опасения, че служебният кабинет ще излъчи еврокомисар, което може да доведе до "служебен ресор".
ИТН изразиха критики към новото правителство и президента на Северна Македония, настоявайки за мерки по въпросите на миграцията и интеграцията в Шенген.
По отношение на финансовата политика, партията заяви, че е дясна и настоява за по-балансиран бюджет и преструктуриране на разходите, без промени в данъчната скала. Те подчертаха, че проблемът е в корупционната среда и административната тежест пред външни инвеститори. Още: "Има такъв народ" взе третия мандат и обеща да разговаря с всички (ВИДЕО)
Депутатът Александър Александров обясни, че е нужна модернизация на армията и опростяване на процедурите по модернизационните проекти. Той подчерта необходимостта от кибер защита и социален статус, предвидимост в кариерата и прозрачна политика за развитие на кадри.
Бившият правосъден министър Надежда Йорданова от ДБ посочи, че много от обсъдените въпроси вече са били разглеждани и постави два въпроса: дали ИТН подкрепя ограничаването на правата на главния прокурор и въвеждането на отчетност на работата му, и как ще се справят с проблема за злоупотребата със следствената тайна от прокуратурата.
Йорданов отбеляза, че ИТН вече са внасяли подобни предложения и могат да продължат разговора по темата.