Новосформираната коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" се обяви против мярката данък свръхпечалба, обявен на 15 март от служебния финансов министър Росица Велкова.
"Служебното правителство иска да обложи фирмите с данък свръхпечалба. Което означава да изземе доходите им, да забави растежа им, да спре увеличението на заплатите. Да пресече икономическия подем и да върне застоя", гласи позицията на ПП-ДБ.
Припомняме, че МФ прибегна до този ход, след като се притесни за "фалит" на държавата. Мярката предвижда еднократен данък свръхпечалба за всички юридически лица, с който от второто полугодие на 2023 г. да бъдат обложени свръхпечалбите им. За определяне на свръхпечалбата се ползва дефиницията, въведена от ЕС за сектора на горивата. Велкова обясни, че ще се вземат за база усреднените печалби за 2019, 2020 и 2021 година, които ще бъдат увеличени с 20%, и разликата спрямо печалбата от 2022 г. ще бъде обложена с 33% данък.
"Мярката „данък свръхпечалба“, освен несправедлива и некомпетентна, е и вредна. По време на най-голямата криза в Европа правителството на "Продължаваме Промяната" и "Демократична България" показа, че може да осигури евтина енергия на бизнеса. Стана ясно, че когато бизнесът получава адекватна подкрепа, вместо рекет, България има как да е водеща по ръст на индустриалното производство, първа по ръст в износа, с 3,9% по-висок БВП и с най-голям ръст на заплатите в целия Европейски съюз", обявиха от коалицията.
"По време на най-голямата криза в Европа правителството на "Продължаваме Промяната" и "Демократична България" показа, че може да осигури евтина енергия на бизнеса. Увеличихме и прага за регистрация по ДДС на малките и средните фирми. Вместо фирмите да влагат печалбите си в ненужно големи данъци, които лесно потъват в липсващи сантиметри асфалт, бизнесът може да продължи да расте, да се модернизира и да увеличава заплатите", завършват от коалицията.
ОЩЕ: ПП-ДБ има 3 варианта за ограничаване правомощията на служебните кабинети