Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Поредица от правни абсурди при изграждането на тол системата

15 август 2017, 08:30 часа • 6091 прочитания

Третото правителство на Бойко Борисов вкарва в пълен хаос и в поредица от правни абсурди изграждането на тол системата за платено преминаване по българските магистрали и основни пътища. Започваме изграждането на държавно предприятие за опериране на системата, каза вчера в Добрич председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Дончо Атанасов, цитиран от пресцентъра на ведомството си. Часове по-късно регионалният министър Николай Нанков потвърди във Варна информацията за нова държавна компания. Обществената поръчка за избор на изпълнител на тол системата обаче няма да бъде прекратена. Двата процеса ще са паралелни, допълва Нанков, според съобщение на министерството.

Двете изказвания идват синхронизирано само дни след като в края на миналата седмица премиерът Бойко Борисов се закани, че ако процедурата по обществената поръчка не тръгне отново до понеделник, държавата сама ще изгради планираната от години тол система, пише в. Сега.

"Премиерът Борисов правилно е казал, започваме изграждането на държавно предприятие за опериране на тол системата. Тя е изключително важна, за да може една от най-публичните услуги в държавата, т.е. поддържането и строителството на републиканската пътна мрежа, да се самофинансира. Това ще бъде първата система, която ще бъде самофинансирана, без да разчита на държавния бюджет", казва още инж. Атанасов, предаде агенция "Фокус".

"Ако успеем да класираме кандидат чрез обществената поръчка, ще продължим по стария ред", коментира от своя страна Николай Нанков. Той допълва, че трябва да има проектна компания, която ще оперира и поддържа тол системата и ресурса, който ще генерира.

Спорната обществена поръчка предвижда въвеждане на тол система за тежкотоварните автомобили, които ще плащат според изминатото разстояние, и електронна винетка за леките автомобили. Според поръчката, която е в ход, избраният изпълнител трябва да вложи 200 милиона лева собствени пари, които да си възстанови от бъдещи постъпления от тол таксата в продължение на 3 години. В случай че системата бъде изградена от държавна компания, финансирането ще бъде от държавния бюджет, като разходите също ще бъдат възстановявани от бъдещите постъпления от тол таксата. Три или четири години ще бъде срокът и ако това се направи от държавна компания, като това ще стане окончателно ясно в етапа на реализирането на системата, става ясно от думите на Николай Нанков.

Засега няма отговор на въпроса защо от самото начало не е бил избран вариантът държавата да направи сама тол системата - още повече че приходите от таксите по закон би трябвало да отиват директно за поддръжка и строителство на пътища. Не се споменава и дали и как планираната държавна компания би заобиколила закона за обществените поръчки за доставка, монтаж и поддръжка на нужните съоръжения. Остава открит и въпросът дали изказванията на висши държавни чиновници от последните дни не са просто форма на рекет и на открита заплаха към участниците в процедурата по избор на изпълнител за тол системата. От обявяването й преди около година и половина тя непрекъснато се обжалва, включително и сериозни чуждестранни кандидати, най-вече заради скъсените срокове за кандидатстване. При последното подновяване на поръчката АПИ даде срок за подаване на оферти от едва 24 часа.

Заради непрекъснатите обжалвания регионалното министерство плаши кандидатите и със съдебна разправа за пропуснати ползи. Не е ясно на какво ще се основават тези искове. По данни на самия министър Нанков от преди време са внесени 6 оферти за участие в процедурата. Пред Комисията за защита на конкуренцията са образувани общо 14 производства по жалби срещу актове, действия и бездействия на възложителя, докато пред Висшия административен съд са образувани 11 производства по актове на КЗК, чието решение се чака. Намерението на правителството да заобиколи процедурата и да елиминира досегашните кандидати със сигурност също ще бъде оспорвано. Според Николай Нанков обаче чрез създаването на държавна компания щял да се сложи край на всички "нездрави опити" за обжалване, бламиране и саботиране на тол системата. Най-ниската и песимистична прогноза в анализа на Световната банка от 2015 г. на база досегашните приходи от 320 млн. лв. годишно е, че след внедрена тол система ще генерираме още 660 млн. лв., което разделено на 365 дни, е около 1.6 млн. лв. на ден, обясни министърът.Преценката за това кои пътища да бъдат включени в тол системата ще подлежи на експертен дебат, след което ще бъде взето и политическо решение, но се очаква това да не са повече от 50 - 55% от републиканката пътна мрежа, обяснява Николай Нанков. Според него в нея трябва да влязат на 100% магистралите и пътищата от I и II клас, докато тези от трети клас да бъдат изключени. Ценовите модели и тарифирането на база на финансово моделиране ще станат ясни на етап внедряване на системата, информира още Нанков. За отделните видове пътища ще има различно таксуване, като то ще бъде определено след решение на Министерския съвет. Предвижда се системата да бъде гъвкава, което означава, че няма да бъдат налагани забраните за движение на тежкотоварни автомобили в пиковите часове, а тогава таксата за тях ще бъде по-висока.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес