Постоянното скрепяване на ГЕРБ към ПП-ДБ влияе изключително зле имиджово на новата коалиция. И да има управление, и да няма, и да са управляващи, и да са опозиция, те вече неминуемо търпят щети, предполагам и електорално. Това заяви пред БНР политологът Ивайло Илиев.
"В последните месеци, над година или две имаме проява на ниска политическа култура. Забравихме какво е политиката като изкуство на компромиса. Тази политическа култура се подкопава от политическия елит", заяви той. Според него ситуацията напомня за нестандартните късметчета, които се правят за новогодишната баница.
"Това, което се случва, реално е това, което говорим всички анализатори от месеци – търси се формулата за кабинет на експертна основа, без ярки политически лица. Въпросът е и как ще бъде представено пред хората – ако в състава му влязат експерти, които обаче са и, така да кажем, партийни остриета, това веднага ще бъде оцветено като коалиция. Ако са обаче хора тип Николай Габровски и предложения тогава състав на кабинет, би могло да не се възприеме като „отровна целувка“ между първите две", отбеляза той.
ОЩЕ: ГЕРБ трябва да направят компромис и да подкрепят втория мандат: Ивайло Илиев в "Отговорите" (ВИДЕО)
По думите му, ако ГЕРБ направи компромис да подкрепи правителство с втория мандат, Борисов ще държи инициативата, "копчето за новите избори", при първите грешки на такъв кабинет ще напомня, че това е кабинет на ПП-ДБ, а след няколко месеца работа би могъл и да свали такъв кабинет.
"Новата коалиция има самочувствието да представи проектосъстав на кабинет с ярки политически фигури. Но постоянно скрепяване на ГЕРБ към ПП и особено към ДБ влияе изключително зле имиджово на новата коалиция", смята политологът.
По думите му, "ако продължаваме в същия дух още няколко седмици, и да има ново управление, и да няма, те неминуемо търпят щети, които няма да са само имиджови, а най-вероятно и електорални, и то съвсем скоро".
"И в този парламент има риск всичко рязко да се счупи, посочи Ивайло Илиев.
"Тези преговори пред камерите ми изглеждат отдавна проиграни – и по програма, и по бюджетни приоритети, и по конкретни лица със сигурност се говори още от в дните след вота. В този смисъл ако обществото ни очаква да види тези преговори по този начин, то те се правят само за това. Затова е важно да се запази добрият тон, който в момента е доминиращ, както и програмното мислене по приоритети, но трябва да се подобри комуникацията с гражданите – дали хората успяват да проследят какво точно се случва защо се прави?".