Позицията на Радев пред Зеленски и за Украйна не е на президентската институция. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com „Отговорите със Спасиана Кирилова“ преподавателят по политически комуникации в НБУ проф. Росен Стоянов:
“На първо място трябва да отбележим, че наистина по държавен протокол бе иззета функционалност от малкото разписани в Конституцията права на президента и не той покани съответстващия, а именно – пезидента на Украйна. Дори да е имало някакво желание, в някаква перспектива неясно къде, другите инициираха тази среща и президентът бе принуден да приеме г-н Зеленски. А дали това беше капан, дали той успя да отиграе държавнически тази принуда, е въпрос наистина на една интерпретация на хора, които са рязко по-ангажирани с политическите партии. Аз лично обаче смятам, че имаше моменти, в които позицията на президентството, не на президента, не бе артикулирана достатъчно правилно.
ОЩЕ: Украйна настоява за война: Радев не го каза на Зеленски, а на Рожен (ВИДЕО)
И тук трябва да разграничаваме много ясно нещата. Българският президент парадоксално се избира от целия народ. Той има делегирано огромно доверие, но по конституция почти никакви права. Това не е само парадоксално, но и в някакъв смисъл на думата конституционно скандално, но е с потенциал да създава подобни ситуации, в които някой да помисли, че му се полагат повече права извън конституционните. В крайна сметка позицията на президента трябва да е позиция на президентството. Лична позиция не може да заема никой на толкова висока позиция на политически държавно ниво.“
Може ли да се стигне до процедура на импийчмънт?
“Чудо невиждано в съвременната политическа практика и то между другото не само в България от 60-70 години нямаме някакви ефективни действия в тази посока. Ще бъдем отново иновативни, първопроходци в някакъв ред на мисли, но да, това беше тема на ДСБ. Те я вдигнаха, като от част от ДБ не бе приета особено радушно и не бе разгласявана като цялостна цел на тази малка коалиция. Засега от ПП, т.е. по-широкото формирование, не са много подкрепящи и се опитват да неглижират тази тема. Но ако трябва да говорим за онова конституционно мнозинство, не съм съвсем сигурен, че тази тема ще бъде особено подходяща за запазване на крехкото като баланс състояние на нещата в парламента.“