„Политическо самочувствие, единство и добра кондиция от гледна точка на вътрешна динамика и ясно политическо предложение“. Така политологът Страхил Делийски обобщи Десетата национална конференция на ДПС пред БНР.
По думите му ДПС няма проблем с връзките и с легитимността пред своите избиратели:
„Затова ДПС не страда от недостатъчна подкрепа, а страда от усещането сред привържениците на останалите партии, че Движението не е добър партньор. Основната задача пред ДПС е да убеди избирателите на техните евентуални партньори във властта“.
В предаването „12+3“ Делийски допълни:
„Повече съм склонен да видя ДПС в конфигурация антиГЕРБ, в която в името на това да се махне ГЕРБ от властта, могат да бъдат преглътнати някои табута, или в конфигурация всички във властта, която да създаде усещане за стабилност... Не можем да не се съгласим с констатацията, че на терена на политическото състезание ДПС са много конкурентен играч. Тяхната сила не е в изключителността на каузите и поведението им, колкото в слабостта на останалите, които са на политическия терен“.
Според политолога и Мустафа Карадайъ, и Ахмед Доган са наясно, че има очевидно хронично недоверие към политическата система и едно хипер силно ДПС може да се окаже в изкупителна жертва, зад която останалите да се скрият.
„Крехък е балансът между това да си добре позициониран и силен и да си даваш сметка, че негативите на цялата политическа система могат да бъдат прехвърлени към теб“.
На въпрос за евентуален разлом между президента Румен Радев и БСП, Делийски посочи по-скоро охлаждане на отношенията
„Дори да има разлом, то той ще бъде публично оповестен. Преди да минат парламентарните избори, е абсурдно да се правят прогнози за президентските. Те ще бъдат пряка функция от случилото се на парламентарните. При едно фиаско на БСП на парламентарните избори може да се очаква друг тип отношение между левицата и президента“.
Политологът очаква емоционализиран парламентарен вот на един тревожен психо фон.