Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По някои европрограми сме с 0% усвояемост

15 юни 2017, 08:00 часа • 3262 прочитания

Новият бюджетен период 2014-2020 г. навлиза в четвъртата си година, а има програми, по които "усвояването" на средствата от ЕС клони към нула, т.е. страната ни отново закъснява с използването на еврофондовете.

Забавяне има и при най-новите фондове, създадени специално заради проблемите с бежанците. Похарчените средства от Фонда за вътрешна сигурност и "Убежище, миграция и интеграция" все още са 0%, показа справка на в. "Сега" в информационната система ИСУН. По първия фонд са договорени над 60% от наличните 187 млн. лв., а от отпуснатите от ЕС 41 млн. лева за бежанците договорените са около 13 на сто.

Наскоро вътрешният министър Валентин Радев призна, че е необходимо спешаване, и обяви използването на тези ресурси за приоритет наред с организацията на председателството на ЕС. Той коментира, че пробойните се коренят в слабата административна компетентност и лошата организация, както и в това, че "може би хората са нови", визирайки новосъздадената дирекция в МВР, която се занимава с тези средства.

Въпреки че по оперативните програми "Околна среда" и "Рибарство" чиновниците вече натрупаха опит в стария програмен период, сега отново се очертават опасни закъснения. Програма "Околна среда", която е с бюджет от 3.4 млрд. лева, отчита едва 3% усвоени средства. Което означава, че се бавят важни инвестиции за овладяване на свлачища, за по-чист въздух, за третиране на отпадъци, за ВиК мрежи. Зле върви и европрограмата "Добро управление", която финансира проекти за е-управлението и за подобряване работата на съда - обявени за приоритет на третото правителство на Бойко Борисов. Програмата е с 3.40% разплатени пари.

Драматично закъсва и програмата за морско дело и рибарство - с бюджет 222 млн. лева и 0.14% усвояемост. Явно поуките не са взети след провала от програмния период 2007-2013 г., когато се наложи България да връща в евробюджета неизползвани милиони за модернизация в този сектор.

Все пак - към момента България е договорила почти 42% от европейското финансиране до 2020 г. Но разплатените средства са само 9.65%. Най-много подадени проекти (7596) има по програма "Човешки ресурси". Това е обяснимо - програмата до известна степен наследи "отличника" от миналия програмен период - "Административен капацитет", по която с европари се плащаха обучения и курсове със спорен ефект за чиновниците.

Една от програмите, които изкривяват статистиката за използваните средства от ЕС, е "Инициатива за малки и средни предприятия". Според справката по нея парите не само са напълно договорени, но и са усвоени почти на 100%. А истината е по-друга. Програмата разполага с бюджет от 199 млн. лв., които трябва да са стигнат до бизнеса под формата на нисколихвени кредити с помощта на избрани банки. Усвояването на хартия е 100%, защото средствата са разпределени между банките. Но колко фирми вече са взели кредити - т.е. реално са се възползвали от евросредствата, не е ясно.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес