Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По-евтин ток за пестеливите, по-скъп за прахосниците и мито за руския петрол - нереализираните управленски идеи

10 юли 2022, 21:00 часа • 3793 прочитания

"В момента държавата стимулира и финансира копаенето на биткойни и го субсидира за сметка на данъкоплатеца". Това заяви пред Actualno.com икономистът Владислав Панев, депутат от "Демократична България", член на бюджетната и енергийната парламентарни комисии, коментирайки държавното подпомагане заради цените на тока. "Отпадна мораториумът за домакинствата, но цените за бита продължават да са доста по-ниски от цените за индустрията и пазарните, което е ОК да ги използваш за биткойни, да си отопляваш водата на басейна и за всякакви луксозни неща, обаче не е това идеята на субсидираните цени", подчерта той.

Панев е категоричен, че много по-ефективно ще е да се въведат две тарифи за електроенергия за бита – евтина и скъпа, в зависимост от потреблението, за да може тези, които спестяват достатъчно да ползват евтин ток, а който вкъщи е решил да копае биткойни – да плаща скъпо.

"Не можахме сега да приемем Закона за енергетиката, който беше изтеглен, а там трябва да се регламентират различните тарифи за домакинствата – за да можеш да имаш евтина електроенергия за първите няколкостотин киловат-часа месечно, след което тя да ти стане по-скъпа, като идеята е да насърчаваме спестяването на електроенергия, а не излишното харчене“, каза Панев.

Той посочи още конкретни законодателни инициативи, които буксуват в парламента, но изрази надежда в оставащото време на отиващия си 47 парламент да бъдат приети.

От кухнята на законотворчеството

Идеята да се въведе облагане на вноса на руски петрол лансира Владислав Панев. По думите му, това е "смислена мярка, върху която може да се работи и в това Народно събрание". Той изтъкна, че такава мярка вече се прилага в Унгария и в Словакия.

"Лукойл" се възползва от това, че внася руски петрол, който е примерно с 35 долара средно по-евтин от сорт "Брент" и разликата остава като печалба в самата компания. Ако обложим вноса на руския петрол, тази разлика от 35 долара вместо в компанията, ще отива в държавния бюджет и оттам нататък вече можем да мислим дали ще компенсираме крайните цени на горивата или ще компенсираме обществения транспорт или нещо друго, поясни депутатът.

Засега той не се ангажира с позиция дали ще е подходящо да въведем тавани на крайните цени на горивата, както направиха други европейски страни.

"Успяхме да гласуваме облекчаването на процедурите за ВЕИ за собствено ползване, но не направихме следващите крачки", изтъкна още депутатът. Той съобщи, че има внесен от него и група народни представители законопроект, предвиждащ изцяло уведомителен режим за соларни инсталации по покривите на къщите до 10.8 киловата мощност, но законопроектът е заседнал на ниво комисии. "Не можа да мине през комисия тази седмица, защото опозицията бойкотираше заседанията. През две комисии не можа да мине, но се надявам да имаме достатъчно време и да успеем да го приемем", каза Панев. Той подчерта, че ВЕИ-тата в момента са евтини: "Себестойността на тока от фотоволтаици е сигурно 100 лева на мегаватчас и по-надолу, а пазарната стойност е 700 лева". Банките имат интерес към кредитиране за фотоволтаици, освен това има и проекти за 20 000 мегавата, които чакат на опашка и тук вече Планът за възстановяване е много важен, отбеляза още Панев.

Той изрази надежда, че ще може да мине и на второ четене вдигането на прага за регистрация по ДДС от 50 000 на 100 000 лв. от 1 януари 2023 година. Това е важно от гледна точка на конкурентоспособността на малките български производители, включително земеделските, подчерта депутатът.

Проблемът

"Много от политиците и "дисижън-мейкърите" не си дават сметка в момента за глобалната ситуация. Те оценяват високите цени на електроенергията и газа, но не могат да погледнат няколко месеца напред, което е проблем", коментира Панев.

Според него, от есента, а може и още от това лято, започват трудни времена за българската икономика, които ще се изразяват не толкова в инфлация, колкото в стагниране на износа, оттам повишаване на безработицата, намаляване на банковото кредитиране и повишаване на лихвите, което е доста сериозен проблем с оглед на идващата зима и то заедно с характерните за Европа високи цени на електроенергията и газа. В предстоящата по-тежка зима, по негово мнение, ще са ни нужни доста сериозни мениджърски усилия за преодоляването на последствията от нея, за реформиране и на конкурентната среда, и на икономиката, и на съдебната система, и на регулаторите с цел да привличаме повече инвестиции.

Хоризонтът

Владислав Панев не се ангажира с прогноза за развоя на политическата въртележка, но сподели, че според него третият мандат би бил доста сложен. "Има смисъл от правителство с трети мандат, ако то наистина има ясна икономическа програма, която да позволи на България да излезе по-силна от кризата", категоричен е той.

Ако в отиващия си 47-ми парламент законите, необходими за европейското финансиране, не минат и Планът за възстановяване увисне, ще закъснеем с няколко месеца, но не това ще е големият проблем, смята Панев. Важното е, подчерта той - да усвоим средствата ефективно, да бъдат насочени към инфраструктура, която да привлече допълнителни инвестиции. Смисълът на еврофондовете е на един лев от фонд да ма 5 – 10 лева допълнителни частни инвестиции, благодарение на подобрение на условията за правене на бизнес, подчерта Панев.

"Без допълнителните частни инвестиции, които ще са доста по-ефективни от еврофондовете, просто ще поемем трудностите на кризата по-тежко", предупреди той. Панев е категоричен: „Сега трябва да се мобилизираме за инвестиране на максимум пари в смислени неща – в инфраструктура, защото това значи работни места, значи хората да харчат повече и да понесем по-леко кризата, която се очертава“.

Какво още каза Владислав Панев за конкурентоспособността на българската продукция, за натиска на цените на енергията и шансовете на българската икономика, четете ТУК.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес