Държавният глава Росен Плевнелиев свиква на 27 април 2015 г., от 10:00 часа на "Дондуков" 2, заседание на Консултативния съвет за национална сигурност на тема "Развитие на Въоръжените сили в контекста на актуалната среда за сигурност", съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Пред участниците в КСНС министърът на отбраната Николай Ненчев ще изнесе доклад на тема "Състояние на Въоръжените сили и перспективи за тяхното развитие". Освен членовете на Консултативния съвет, за участие в заседанието са поканени заместник министър-председателят Меглена Кунева, директорът на Националната разузнавателна служба генерал-майор Драгомир Димитров и изпълняващият длъжността директор на Служба "Военна информация" полковник Светослав Даскалов.
Припомняме, че вчера (8 април) предшественикът на Плевнелиев Георги Първанов официално поиска да бъде свикан КСНС. Причината - провалът във външната политика на правителството по отношение на енергетиката, както и нееднозначното мнение в България за санкциите от страна на ЕС срещу Русия.
"Няма да припомням времето, в което бяхме център и събирахме много държави по различни теми. Сега всичко това се случва извън и за сметка на България“, коментира той. Георги Първанов призова държавния глава Росен Плевнелиев за спешно свикване на заседание на КСНС и използването на всички други възможни формати, които да доведат до активирането на българската политика по този въпрос. Той смята, че са необходими двустранни преговори - в Москва, в Анкара, в Брюксел. И посочи, че ако Брюксел даде зелена светлина на обсъждания в Будапеща вариант за газово трасе, това ще доведе до още по-тежка изолация и икономически и допълнителни енергийни проблеми за България. Първанов отново подчерта, че именно заради условията на ЕС България е достигнала до ситуация, в която губи проекта "Южен поток". Освен газовата тема, Първанов смята, че на заседанието на КСНС трябва да бъдат поставени и въпроси по военната сигурност на България. „На един такъв съвет трябва да се изнесат конкретните данни за това какво се случва на българска територия, какви обучения се провеждат, има ли действия, които да се изтълкуват от руската страна като враждебни в този деликатен момент". В тази връзка АБВ може да направи конкретно предложение към президента за включването в предстоящото обществено допитване на набор от въпроси за отношението на България към санкциите за Русия.