Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Плевнелиев: Няма да допусна КСНС да бъде използван за предизборни цели

30 август 2016, 17:11 часа • 531 прочитания

Днес много политици в България отново конюнктурно искат Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС). Докато аз съм президент, няма да допусна КСНС да се политизира и няма да допусна КСНС да бъде използван за предизборни цели. Това каза президентът Росен Плевнелиев.

„Същевременно вратата е отворена тук в президентската институция за всички политически лидери от всички партии, които имат своите притеснения, които аз като държавен глава ще чуя и ще преценя в рамките на своите конституционни задължения какви последващи стъпки да предприема. Именно така действахме с Консултативния съвет за национална сигурност досега. На почти всички негови заседания ние сме свидетели или широко, или на пълно политическо съгласие. Така беше, когато приехме Националната програма за развитие "България 2020" – тук на КСНС – исторически за първи път. Така беше, когато се договорихме с пълно съгласие на всички политически сили за реформа и ново законодателство в сектор "Сигурност". Така беше и по въпросите на отбраната, където направихме специален КСНС", каза още държавният глава.

Ето и пълния текст на позицията на президента, разпространена от прессекретариата на държавния глава след неговото изявление пред медиите днес:

Президентът Росен Плевнелиев за пореден път използва възможността да заяви, че няма да допусне този най-висш формат в държавата да бъде използван като платформа на предизборни битки. КСНС е мястото, където се търси консенсус и се преодоляват политическите различия по въпроси, свързани с националната сигурност на страната.

По отношение на бежанската вълна и мерките, които следва да се предприемат, КСНС е заседавал два пъти – през 2013 г. и през 2015 г. И на двете заседания бе постигнато пълно политическо съгласие не само относно важността на проблема, но и по отношение на мерките, които следва да предприемат различните власти, за да се справят с него. Това спомогна страната да бъде адекватна на времето и ситуацията и да не позволи кризата да ескалира – каквито примери наблюдаваме в други европейски страни. Решенията, взети на заседанията на Консултативния съвет продължават да бъдат актуални и се изпълняват и днес.

Държавният глава напомня на политическите сили, че българската Конституция предвижда съвсем различен режим, по който те да контролират действията на изпълнителната власт. Фактът, че народните представители са в законния си годишен отпуск не е достатъчен, за да се променя този ред, нито е основание парламентарните дебати да се пренасят в която и да е друга институция.

Президентът обръща внимание на политическите лидери върху това, че предстоящите избори са възможност за всеки един от тях да покаже и да се дебатират решенията, но е добре това да не става на гърба на националната сигурност или на Консултативния съвет за национална сигурност. Българското законодателство разписва съвсем ясно механизмите, по които страната да формира и представи своята позиция по въпросите, които се решават в рамките на Европейския съюз, какъвто е въпросът за европейските визи за турски граждани. Всеки един от народните представители може да използва възможностите, които му дава законодателството, за да предизвика дебат или да се опита да повлияе на тази позиция. Консултативният съвет към президента е съвещателен политически формат и не може да даде или да ограничи мандата на изпълнителната власт да представи позиции в европейските институции.

КСНС неведнъж в най-новата ни история е бил единственото място, на което в тежки за нацията моменти са се постигали компромиси, консенсуси и решения и затова никой не бива да се опитва да извлича от него тяснопартийни политически дивиденти, колкото и примамливо да изглежда това по време на избори.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес