Членството на България в НАТО е стратегически важно. Без това членство ние нямаме никакви гаранции за сигурност. Щом сме в НАТО ще изграждаме способности и съвместимост. Това каза президентът Росен Плевнелиев, който присъства на учението "Кабиле" в Ново село, предаде БГНЕС.
"Целта е само една – независимо дали със САЩ, с Германия, с Франция, с Великобритания, с нашите гръцки приятели, които са днес тук – ние търсим съвместимост. Никого няма да нападаме и нямаме намерение да нападаме. Но ние ще внесем толкова техника, ще планираме така, че да можем в рамките на тези учения да помогнем на БА да изгражда способности и да става съвместима", заяви върховният главнокомандващ.
Президентът подчерта, че единствената цел е чрез учения да способстваме за изграждане на способности на нашата армия. Плевнелиев призова да не даваме плод за излишни манипулации, а да гледаме истината, фактите.
"Аз мисля, че Министерство на отбраната ще положи всички усилия, за да може да имаме модернизация на съществуващите летателни машини, която да удължи техния живот и даде възможност за изпълняване на мисията за охрана на въздушното пространство и в по-дълъг период от време", каза Плевнелиев в отговор на въпрос как гледа на възможността от средата на 2016г. друга държава да охранява небето на България. Според президента очевидно ще имаме двуфазност на изпълнението. "Фаза първа – модернизация на съществуващите машини след внимателен анализ, така че да можем достойно да продължим да изпълняваме мисията по охрана на българското въздушно пространство. Фаза 2 – преминаване към нова платформа, която да ни гарантира съвместимост и по-високи способности. Убеден съм, че екипите в МО ще положат всички усилия в следващите месеци да се гарантира една модернизация, която да удължи живота на необходимата техника, така че да можем да си вършим работата", заяви той.
Държавният глава поздрави българските военни с успешно приключилото учение. Той каза, че 6-та българска батальонна група е получила своята сертификация и доказваме, че сме едни от най-добрите. Плевнелиев уточни, че това е не само негова оценка, а и на присъствалите днес представители на няколко съюзнически армии. Плевнелиев коментира, че българските военнослужещи са работили много усърдно и тази сертификация е плод на многогодишните усилия.
"Най-важното, което искам да знаем всички е, че Българската армия се модернизира и Българската армия става все по-съвместима със съюзническите сили", добави Плевнелиев.
Той отбеляза, че НАТО е отбранителен съюз на демократични държави "и всичко става публично пред очите ви", заяви Плевнелиев пред медиите. "Аз искам да питам дали сте видели едно руско учение колко танка, къде, накъде и какво са постигнали и какво планирали. Докато тук за всяко едно военно учение, вие сте заедно с нас", коментира Плевнелиев. Ние сме максимално открити и публични. Всичко се планира в рамките на НАТО, всичкото това, което се случва не е извънредно, а то е част от национален план, който цели само едно – модернизация и съвместимостта на Българската армия. Ние не можем да не инвестираме в техника, ние не можем да не инвестираме в съвместимост, да не инвестираме в способности на нашата армия и да чакаме, когато стане тежко и трудно, или когато има криза, някой друг да ни спасява", каза Плевнелиев.
"Ако някой иска да му се помага, той трябва да работи за това, че да му се помогне. Това означава модернизация и съвместимост", каза президентът. Той посочи, че 78 са планираните за тази година учения и добави, че всяко едно от тях се планира внимателно, прави се по стандартите на семейството ни в НАТО, всяко едно от тях цели повишаване на способностите на БА заедно с нашите партньори да помогне на народа ако стане тежко и трудно.
Той поздрави българската армия за това, че вчера най-после един процес, който траеше няколко години, е на път да дойде до своя успешен край, а именно присъединяването на България към групата на Германия в инициативата за изграждане на съвместни способности в рамките на европейските инициативи за отбрана. Страната ни официално поиска преди време присъединяването на България към Германия в Концепцията за рамкови държави.