Искаме от 1 юли повишаване на заплатите с не по-малко от 15%, а за тези, които са на терен и са с по-ниски възнаграждения – с 20%. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. Ключово искане на синдиката е от 1 юли минималната работна заплата да стане 760 лева.
"Независимо кой управлява държавата, няма друга алтернатива, освен да се компенсират доходите на работещите и на социалноуязвимите гурпи поне с процента на инфлацията и малко над него", категоричен е президентът на КНСБ.
"И днес имаме протест на работещите в здравната каса, видяхте през уикенда работещи в други системи – в МВР, в затворите. Същото е при работещите във висшето образование, в много системи на здравеопазването, където получиха добър колективен договор, но парите трябва да бъдат осигурени чрез актуализацията на бюджета и да не забравяме и социалнослабите – тези, които трябва да получат нов праг на бедност, а той е 460 лева към настоящия момент, не 413 лв., ако трябва да изчисляваме тази величина прецизно", посочи той.
Според него, ако исканията на синдиката не бъдат приети, ще последват спонтанни протести. "Те вече започват тези протести. Ние не ги организираме. Просто хората казват, че не могат да търпят повече и правят, това, което могат да правят, т.е. да правят протести", каза Димитров. За ролята на КНСБ той уточни: "Ние ще координираме това, за да дадем възможността да се намери решение" и подчерта: "Какво по-добро решение от това да се актуализира основния закон на държавата".
КНСБ настояват не само актуализацията да мине през парламента, а и да мине с още повече допълнителни разходи, които според Димитров, съвсем логично могат да бъдат направени.
"Тази актуализация не покрива всички нужди и възможностите, които има бюджетът, са два пъти по-големи. Общият пакет вместо 2 милиарда, трябва да бъде 4 милиарда", посочи той.
"Дали премиерът ще е сегашният, дали ще е същото правителство в следващите седмици или месеци, не е толкова важно за тези, които в момента искат увеличение на своите доходи. Инфлацията натисна прекалено много от социалните групи. Изчакването до няколко месеца да се намерят решения и големите надежди, които се възлагаха на актуализацията на бюджета всъщност за много хора не се оправдават и при 23 – 25% увеличение на цените на хранителните стоки на годишна база, какво друго да очакваме, освен хората да поискат толкова или поне 20-тина процента увеличение на доходите си", добави Димитров. Той подчерта, че това е напълно естествено, напълно нормално и без никакъв политически подтекст или привкус.