Новите учебни програми противоречат на закона, имаме сериозни критики към тях. Това каза народният представител от ПГ на ПФ Милен Михов във връзка с промяната в учебниците по история на термина „турско робство” на „турско съжителство”.
По думите му за съжителство не може да се говори, защото по аналогия може да се каже, че в римската империя роби и робовладелци са съжителствали мирно и въстанието на Спартак е по-скоро инцидент и не доказва правилото.
Според него историческата наука отдавна е формулирала критериите за обозначаване на този период. „Несъмнено това е Османско робство и Османско владичество. Това е коректният научен термин”, заяви той, като допълни още, че Османско или Турско робство е също исторически термин и се използва в българското общество по време на Възраждането и изразява самооценката, самосъзнанието и определението на българите за собственото си положение в рамките на Османската империя.
„И двата термина имат място в историята и трябва да бъдат преподавани в тяхната семантика”, подчерта той.
„Имаме сериозни критики към начините, по които бяха предложени учебните програми и тяхното съдържание. Ние смятаме, че те противоречат на Закона за училищното и предучилищното образование и трябва да бъдат променени”, заяви още народният представител.